Fikcyjny handel zniczami. Ponad milion zł wyłudzeń, w proceder zaangażowanych kilka firm

Polska
Fikcyjny handel zniczami. Ponad milion zł wyłudzeń, w proceder zaangażowanych kilka firm
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay/Goszka

Blisko 1,4 mln zł nieuprawnionego zwrotu podatku VAT wyłudzili od Skarbu Państwa organizatorzy fikcyjnego handlu zniczami. Potwierdzeniem rzekomych transakcji było ponad 360 pustych faktur na łączną kwotę prawie 24 mln zł. W nielegalny proceder były zaangażowane cztery firmy.

Na trop oszustwa podatkowego wpadli pracownicy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Przeprowadzona przez nich kontrola ujawniła, że jedna ze śląskich firm, zajmująca się produkcją i handlem zniczami oraz wkładami parafinowymi, posługuje się fikcyjnymi fakturami i składa do urzędu skarbowego nieprawdziwe informacje.

 

- Firma deklarowała sprzedaż do unijnych oraz krajowych kontrahentów, wskazując przy tym co miesiąc kwoty podatku VAT do zwrotu. Jak się okazało, powiązani z producentem zniczy krajowi nabywcy również deklarowali sprzedaż do kontrahentów unijnych i występowali do urzędów skarbowych o zwrot podatku - wyjaśniła w piątek Grażyna Kmiecik z katowickiej Izby Administracji Skarbowej.

 

Wnioskowali o zwrot podatku

 

Przeprowadzone w czterech firmach kontrole celno-skarbowe ostatecznie potwierdziły, że dostawy towarów były fikcyjne lub dotyczyły bliżej nieokreślonych podmiotów. Ponad 360 wystawionych tzw. pustych faktur miało jedynie upozorować sprzedaż i dostawę, by uzyskać prawo do zwrotu podatku VAT. Łączna wartość brutto takich faktur to prawie 24 mln zł. Właściciele firm posłużyli się fikcyjnymi fakturami przy składaniu do urzędów skarbowych deklaracji podatkowych. W oparciu o takie nieprawdziwe dane spółki wnioskowały o zwrot podatku.

 

- Obecnie wstrzymano bieżące zwroty podatku VAT na prawie 200 tys. zł. W wyniku tego oszustwa ustalono, że na czterech podmiotach, zaangażowanych w nielegalny proceder, ciąży obowiązek zapłaty należnego podatku VAT na blisko 3 mln zł - podała Grażyna Kmiecik.

 

Puste faktury to dokumenty wskazujące na czynności, które nie zostały w rzeczywistości wykonane. Na mocy art. 108 ust. 1 ustawy o VAT podmiot wystawiający pustą fakturę może być zobowiązany do zapłaty wykazanego na niej podatku. Zgodnie z tym przepisem, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

 

PAP

 

 

 

 

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie