Były kanclerz Niemiec: absurdalne jest podejrzenie, że Rosjanie mają chrapkę na Polskę

Świat
Były kanclerz Niemiec: absurdalne jest podejrzenie, że Rosjanie mają chrapkę na Polskę
Wikimedia Commons/Olaf Kosinsky

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Die Zeit" uznał za absurdalne podejrzenia, że Rosjanie zagrażają krajom bałtyckim czy Polsce. Jego zdaniem Niemcy popełniły błąd wysyłając wojsko w pobliże granicy z Rosją. - Absurdalne jest podejrzenie, że Rosjanie mają chrapkę na kraje bałtyckie czy wręcz Polskę - powiedział Schroeder.

Zdaniem byłego kanclerza Stany Zjednoczone od czasów George'a W. Busha prowadzą politykę izolacji i okrążania Rosji. - Nie chcą silnej Rosji. Ale czy my - Niemcy i Europejczycy - chcemy słabej Rosji? - pytał w rozmowie z "Die Zeit" polityk SPD.

 

"Możecie to zrobić, ale bez nas"

 

- Rosjanie są naszym sąsiadem. Potrzebujemy ich rynków i energii. Potrzebujemy ich politycznego wsparcia w sprawach dotyczących Bliskiego i Środkowego Wschodu, irańskiego programu atomowego czy Kaukazu - tłumaczył Schroeder.

 

Jego zdaniem wysłanie przez Niemcy batalionu Bundeswehry na Litwę było historycznym błędem. - Berlin powinien był powiedzieć (sojusznikom): możecie to zrobić, ale bez nas - uważa socjaldemokrata.

 

"Rosjanie są uzależnieni od nas"

 

Schroeder powiedział też, że w przeciwieństwie do Donalda Trumpa przywódca Rosji, Władimir Putin wyróżnia się "wysokim stopniem racjonalności". - Porównując go z prezydentem USA, możemy być zadowoleni, że mamy Putina - ocenił Schroder, którego łączy z Putinem wieloletnia przyjaźń.

 

Broniąc projektu gazociągu Nord Stream2, Schroeder zaprzeczył, jakoby jego realizacja oznaczała uzależnienie od rosyjskiego gazu. - Rosjanie potrzebują naszych rynków. To oni są uzależnieni od nas. My zaś potrzebujemy ich gazu - wyjaśnił.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie