Belgijski prokurator żąda wykonania ENA wobec Puigdemonta

Świat
Belgijski prokurator żąda wykonania ENA wobec Puigdemonta
Reuters

Belgijski prokurator zażądał w piątek wykonania wobec zdymisjonowanego szefa regionalnego rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta i jego współpracowników Europejskiego Nakazu Aresztowania. Obrona przedstawi sądowi swoje argumenty 4 grudnia.

Obrońcy Katalończyków zapowiedzieli, że będą wnioskowali o oddalenie ENA, wydanego przez władze w Madrycie, ponieważ ich zdaniem postawione w nim zarzuty mają charakter polityczny.

 

Puigdemont przyjechał wraz z grupą współpracowników do Brukseli pod koniec października, kiedy władze centralne w Madrycie przejęły kontrolę nad usiłującą doprowadzić do secesji Katalonią.

 

Część z towarzyszących mu osób wróciła do Hiszpanii, gdzie została aresztowana, natomiast wobec samego Puigdemonta i czterech pozostających w Brukseli polityków hiszpański sąd wystosował 3 listopada Europejski Nakaz Aresztowania.

 

Władze w Madrycie zarzucają im "rebelię, działalność wywrotową, sprzeniewierzenie środków publicznych i nieposłuszeństwo wobec władz centralnych”, za co może grozić nawet do 30 lat więzienia.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie