Warszawscy radni PO chcą zaskarżyć decyzję wojewody o zmianie nazw ulic. "Wykorzystał ustawę, żeby zrealizować cele polityczne"

Polska

Radni PO chcą wnieść skargę na decyzję wojewody mazowieckiego dot. zmiany nazw 47 ulic. Wojewoda mazowiecki wykorzystał ustawę o dekomunizacji do realizacji celów politycznych - mówili na czwartkowej sesji radni Platformy. Protestowali radni PiS.

Przewodniczący radnych PO Jarosław Szostakowski przypomniał na początku sesji, że wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał 47 zarządzeń zastępczych zmieniających nazwy 47 ulic w stolic. Sipiera zrobił to na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

 

Szostakowski wnioskował o rozszerzenie porządku obrad o 47 projekty uchwał ws. zaskarżenia decyzji wojewody. Podkreślił, że rada miasta pod koniec sierpnia na mocy tej ustawy "zdekomunizowała" sześć nazw ulic.

 

"Występujecie tymi uchwałami przeciw dekomunizacji"


- W naszym przekonaniu, radnych PO, wojewoda wykorzystał ustawę do tego, żeby zrealizować swoje cele polityczne - powiedział Szostakowski. Jak mówił, dlatego chciałby zgłosić do porządku obrad 47 projektów uchwał ws. wniesienia skargi na zarządzenie zastępcze wojewody.

 

Przeciw postulatowi PO wystąpił przewodniczący klubu PiS Cezary Jurkiewicz. - Państwo występujecie tymi uchwałami przeciw dekomunizacji w roku 2017, w stulecie Rewolucji Październikowej, jesteście państwo przeciwko dekomunizacji - mówił Jurkiewcz.

 

Dodał, że mamy 13 rok rządów PO w stolicy, Platforma - jak mówił - "mogła zrobić wszystko". Podkreślał, że w komisjach radni PiS chcieli rozmawiać o dekomunizacji, ale prace były stopowane.

 

- Dzisiaj państwo występujecie jako swoista kontynuacja tego, co wydarzyło się wczoraj w PE - powiedział Jurkiewicz.

 

Lech Kaczyński zamiast Armii Ludowej


Większość w radzie miasta ma PO. Po tej wymianie zdań zarządzono przerwę w sesji, po jej zakończeniu radni zdecydują ws. ewentualnego rozszerzenia porządku obrad.

 

Wojewoda mazowiecki poinformował niedawno, że w związku z obowiązywaniem tzw. ustawy dekomunizacyjnej, wydał zarządzenie o przemianowaniu ulic m.in. al. Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego oraz Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa.


Nowe prawo, które zakazuje "propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego", dało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw 943 ulic, które - jako podlegające ustawie - wskazał Instytut Pamięci Narodowej. Podobne zarządzenia wydali też inni wojewodowie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie