Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego odwołana przez Szyszkę. "Minister miał do tego prawo"

Polska
Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego odwołana przez Szyszkę. "Minister miał do tego prawo"
maxpixels.pl

Olimpia Pabian została powołana na stanowisko dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego Parku w maju ubiegłego roku. Pełniła tę funkcję do wczoraj. Ministerstwo Środowiska nie podało powodu jej odwołania. W lakonicznym komunikacie resort poinformował, że minister Jan Szyszko "miał do tego prawo". Nieoficjalnie mówi się, że usunięto ją "za obronę żubrów przed odstrzałem" i sprzeciw wobec wycinki.

"Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, minister środowiska sprawuje nadzór nad Parkami Narodowymi, miał prawo odwołać dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego"- poinformowało ministerstwo. Nie podano powodów podjęcia takiej decyzji.

 

Jak dowiedział się polsatnews.pl, Pabian do końca tego tygodnia przebywa na zwolnieniu. Jej obowiązki przejmie dotychczasowy zastępca dyrektora BPN Aleksander Bolbot. W ciągu sześciu miesięcy zostanie rozpisany konkurs na nowego dyrektora parku.  

 

Nie zgadzała się z decyzjami

 

Nie jest tajemnicą, że Pabian w wielu kwestiach nie zgadzała się z decyzjami, jakie podejmowało ministerstwo. Dotychczasowa dyrektor nie zgadzała się na odstrzał żubrów i była przeciwna wycince Puszczy Białowieskiej.

 

Odstrzału w Białowieskim Parku Narodowym chce Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Zastrzelonych ma zostać około 40 żubrów, które mają być "poważnie chore, ranne lub agresywne". Ekolodzy twierdzą jednak, że chodzi jedynie o sposób na zapewnienie myśliwym możliwości odstrzału komercyjnego.

 

Wciąż trwa spór o wycinkę drzew na terenie Puszczy Białowieskiej. W tej sprawie odbywały się protesty ekologów i mieszkańców okolicznych miejscowości.

 

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wyrębu. Na wniosek Polski rozprawa została powtórzona. Na 12 grudnia zaplanowano kolejne posiedzenie, dotyczące istoty sporu między Polską i Komisją Europejską co do tego, czy zwiększona wycinka narusza postanowienia dyrektyw ptasiej i siedliskowej.

 

Ekolodzy: "#Szyszkodnik degraduje"

 

Decyzję krytycznie przyjęły środowiska ekologiczne. Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot nazwała zwolnienie dyrektor parku "początkiem dewastacji terenów chronionych Puszczy Białowieskiej".

 

 

 

Olimpia Pabian przed objęciem funkcji dyrektora zajmowała się edukacją ekologiczną, a także pełniła funkcję kierownika centrum edukacyjno-muzealnego. Jest również właścicielką pensjonatu w Białowieży.

  

PAP, polsatnews.pl

nro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie