Premier Szydło: politycy szkalujący swój kraj na forum międzynarodowym nie są godni jego reprezentowania

Polska
Premier Szydło: politycy szkalujący swój kraj na forum międzynarodowym nie są godni jego reprezentowania
PAP/Paweł Supernak

"Politycy szkalujący swój kraj na forum międzynarodowym nie są godni jego reprezentowania" - napisała premier na Twitterze w reakcji na debatę w Parlamencie Europejskim o Polsce i rezolucję wzywającą rząd do przestrzegania praw zapisanych w Traktacie o UE. Jak dodała, do "skandalicznych" wydarzeń w PE odniesie się na szczycie unijnym w piątek. Komentarz na Twitterze zamieścił też prezydent.

Podczas środowej debaty w PE eurodeputowani reprezentujący większość frakcji wzywali polskie władze do respektowania zasad praworządności i wartości UE. Wiceszef KE Frans Timmermans powtórzył, że Warszawa powinna przywrócić niezawisłość i legitymację Trybunału Konstytucyjnego.

 

"Reprezentujemy też tych, którzy nie zgadzają się z rządem PiS"

 

Europosłowie PiS opuścili salę. Część eurodeputowanych z innych krajów wskazało to jako przykład tego, jak rządzący w Polsce traktują obywateli głoszących inne poglądy i jak w takim razie możliwa jest debata w kraju. 

 

- Reprezentujemy również tych obywateli, którzy nie zgadzają się z polityką rządu PiS. Tę partię wybrało 5,6 mln Polaków spośród ponad 30,5 mln uprawnionych do głosowania, czyli niespełna 18,5 proc. obywateli - przypomniała jedna eurodeputowanych.

 

Po debacie, w której europosłowie podali wiele przykładów naruszania praw obywateli w Polsce,  europarlament przyjął rezolucję ws. praworządności. Europosłowie dali mandat Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE do opracowania sprawozdania, na podstawie którego PE będzie mógł uruchomić procedurę opisaną w art. 7 ust. 1 Traktatu o UE.

 

"Skandaliczne wydarzenia"

 

"Politycy, szkalujący swój kraj na forum międzynarodowym nie są godni jego reprezentowania" - napisała premier Beata Szydło na Twitterze.

 

 

Jak dodała, podczas piątkowego szczytu europejskiego "odniosę się do dzisiejszych skandalicznych wydarzeń w PE"

 

 

Po południu debatę w PE skomentował również prezydent Andrzej Duda, pisząc o "mowie kłamstwa", która uderza w Polskę.

 

 

polsatnews.pl, PAP

nro/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie