Poprawa jakości życia polskich rodzin, dobra sytuacja na rynku pracy - minister Rafalska chwali się osiągnięciami

Polska

Cele postawione programowi "Rodzina 500 plus" zostały zrealizowane - oceniła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, podsumowując dokonania resortu. Wskazała, że program poprawił jakość życia rodzin, ograniczył ubóstwo i miał udział w zwiększeniu liczby urodzeń. Odnosząc się do ewentualnych zmian w programie powiedziała, że resort analizuje sytuację rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi i samotnych matek.

- Od pierwszego października rozpoczął się nowy okres zasiłkowy, te wydane już decyzje są ważne do 30 września 2018 r., a więc w tym okresie żadne zmiany nie są możliwe, bo program jest już realizowany, został w tym kształcie policzony i na ten zakres został zabezpieczony w projekcie budżetu państwa - powiedziała minister.

 

"Nigdy nie mówiliśmy, że to jest taki constans"

 

- W 2019 r. będziemy rozważali (ewentualne zmiany - red.); to zależy od tego, jakie będziemy mieli nowe dane. Rzeczywiście mamy taką sytuację, że te nowe decyzje oparte są o zaktualizowany stan finansowy rodzin, bo pierwszy raz, jak składaliśmy je to dochodowość była brana z 2014 r., teraz będzie z 2016 r. - powiedziała.

 

- Nigdy nie mówiliśmy, że to jest taki constans i nic nie jest naruszalne w tym systemie. My go uszczelniliśmy - pracował nad tym pan wiceminister Bartosz Marczuk - z korzyścią, bo uważamy, że program (świadczenie - red.) powinni brać ci, którym ten program przysługuje, którym się należy, a nie tym, którzy czasami próbują wykorzystywać. Ale analizujemy również te aspekty, o których mówimy: o sytuacji rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, czy samotnych matek - powiedziała minister.

 

Według minister, program poprawił także wskaźniki dzietności. - To jest oczywiście krótki okres do oceny, ale uważamy, że nasz program ma pewien udział w tym, że w ostatnim okresie rodzi się tych dzieci więcej. Mamy dane z tych ostatnich miesięcy, wiemy już, że w porównaniu do ubiegłego roku urodziło się tych dzieci więcej o 18,9 tys. Czekamy do końca roku, jesteśmy przekonani, że te symboliczne 400 tys. urodzeń w ciągu roku jest ciągle do osiągnięcia, jest ciągle możliwe - powiedziała.

 

"Skokowy wzrost nakładów na politykę rodzinną"

 

Rafalska zwróciła uwagę, że nakłady na politykę rodzinną wzrosły do 3,11 proc. PKB. - To znaczący, skokowy wzrost tych nakładów, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w 2011 r. te nakłady wynosiły 2,13 proc. - powiedziała. Wskazała, że główną przyczyną takiego wzrostu jest wprowadzenie programu "Rodzina 500 plus".

 

Podkreśliła, że z programu obecnie korzysta niemal 4 mln dzieci, 2 mln 620 tys. rodzin. - Z tych środków 65 proc. adresowanych jest na polską wieś, tam jednak jest większa wielodzietność i sytuacja dochodowa rodzin jest trudniejsza - dodała.

 

"Znikoma skala marnotrawienia pieniędzy z 500 plus"

 

Rafalska odniosła się również do zarzutów, że program przyczyni się do dezaktywizacji kobiet na rynku pracy. - Tak się nie stało. Dzisiaj wiemy, że bezrobocie kobiet po raz pierwszy jest niższe niż u mężczyzn - powiedziała.

 

Jak wskazywała, kolejny zarzut wobec programu dotyczył tego, że Polacy nie będą wiedzieli co zrobić z tymi pieniędzmi, będą one marnotrawione, albo zostaną "przepite".

 

- Nic się takiego nie stało. Skala marnotrawienia, niewłaściwego wykorzystania tych pieniędzy jest znikoma, jest niewielka - 1900 świadczeń zostało zamienionych na pomoc rzeczową. To jest absolutnie minimalna skala - przekonywała minister. Podkreśliła, że Polacy wiedzą, na co wydawać te pieniądze; wydają je na dzieci, edukację, wyjazdy wakacyjne.

 

Więcej na program "Maluch Plus"

 

MRPiPS chce, żeby w 2018 roku na terenie każdego samorządu działały instytucje zapewniające opiekę dzienną nad małymi dziećmi. W przyszłym roku nakłady na program "Maluch plus" wyniosą 450 mln zł, czyli trzykrotnie więcej niż do tej pory - zapowiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas konferencji podsumowującej działania ministerstwa podczas dwóch lat rządów PiS.

 

Jak zaznaczyła Rafalska, kolejnym osiągnięciem rządu jest program "Maluch plus". Jego środki służą wspieraniu instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 (są to żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie).

 

- Ten program został zmodyfikowany w roku 2017, tak, żeby powstało więcej miejsc (w tych instytucjach - red.) i więcej można było dopłacić do miejsc już istniejących. To spowodowało poprawę nad opieką nad małym dzieckiem - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

 

Dodała, że "jeszcze bardziej obiecujące" jest to, że program ten "urośnie do 450 mln zł w 2018 r.". - Chcemy, żeby te białe mapy, gdzie widać samorządy, w których nie ma nawet jednej instytucji opieki, wypełniły się, bo chcemy dofinansować ten program do 80 proc. wydatków inwestycyjnych w gminach, w której tej opieki nie ma - wyjaśniła Rafalska.

 

Ważny rozwój "Karty Dużej Rodziny"

 

Wskazała, że ważnym filarem polityki rodzinnej rządu PiS jest rozwój "Karty Dużej Rodziny".

 

- Ponad 1,8 mln użytkowników "Karty Dużej Rodziny", rosnąca liczba podmiotów, z którymi się współpracuje i bardzo duże ułatwienia, pozwalające bez wychodzenia z domu złożyć wnioski nie tylko z "Rodziny 500 Plus", ale również jeżeli chcemy złożyć wniosek internetowy, elektroniczny o świadczenia rodzinne, o becikowe czy inne świadczenia - podkreśliła Rafalska.

 

Zaznaczyła, że jak dotąd ponad 600 tys. osób złożyło wniosek o świadczenie "Rodzina 500 Plus" przez internet.

 

"Poprawia się sytuacja na rynku pracy"

 

Minister podkreśliła, że poprawia się sytuacja na rynku pracy, a bezrobocie jest rekordowo niskie - w 2015 r. wynosiło 9,6 proc., a w październiku 2017 r. - 6,6 proc. - Wprowadzamy mechanizmy regulujące rynek pracy i poprawiające sytuację pracownika chociażby przez wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej - powiedziała Rafalska.

 

Jak podkreśliła szefowa MRPiPS poprawia się sytuacja pracowników, rząd podnosi płacę minimalną, która w 2016 r. wynosiła 1850 zł, a w 2017 r - 2 tys. zł, zaś minimalna stawka godzinowa - 13,7 zł. - Państwowa Inspekcja Pracy mówi, że zaniżanie stawki, bądź inne nieprawidłowości wokół niej, to jest skala około 12 proc. - powiedziała minister.

 

Poinformowała, że sytuacja finansowa Funduszu Pracy jest bardzo dobra. - Dzieję się tak ponieważ pracuje najwięcej Polaków od niepamiętnych niemalże czasów (...) Pracuje nas 16,5 mln osób i pracujemy coraz wydajniej - powiedziała Rafalska.

 

PAP, polsatnews.pl

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie