Kantar Public: dwa lata rządów PiS to zmiana na gorsze dla 37 proc., na lepsze dla 36 proc. badanych

Polska
Kantar Public: dwa lata rządów PiS to zmiana na gorsze dla 37 proc., na lepsze dla 36 proc. badanych
PAP/Jacek Turczyk

Po dwóch latach rządów PiS 37 proc. badanych w sondażu Kantar Public oceniło, że nastąpiła zmiana na gorsze, a 36 proc., że na lepsze; 27 proc. badanych nie ma zdania na ten temat. 47 proc. ankietowanych jest zdania, że od objęcia władzy przez PiS w Polsce zaszły duże zmiany.

Z sondażu przygotowanego na dwulecie rządów PiS wynika, że 28 proc. Polaków ocenia, że Platforma Obywatelska rządziłaby gorzej od PiS, 27 jest zdania, że tak samo, a 18 proc., że lepiej. Również 27 proc. badanych nie umie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

 

Zmiany, które zaszły w kraju od przejęcia władzy przez PiS, jako duże ocenia 47 proc. badanych, 31 proc. uważa, że są one małe, a 6 proc. wskazało w sondażu odpowiedź "żadne". 16 procent nie wybrało żadnej z tych odpowiedzi.

 

W 2007 r. więcej badanych źle oceniło rządy PiS

 

Kantar Public między 3 a 8 listopada zbadał 1064 osobową ogólnopolską reprezentatywną próbę mieszkańców w wieku 15 i więcej lat w formie bezpośrednich wywiadów wspomaganych komputerowo.

 

Firma badawcza porównała te dane z wynikami podobnego sondażu po dwóch latach poprzednich rządów PiS (w koalicji z Samoobroną i LPR) w 2007 r.

 

Wówczas o tym, że zmiany są małe przekonanych był największy odsetek badanych - 42 proc., o dużych zmianach mówiło 21 proc. ankietowanych, a żadnych 32 proc. Zdania w tej sprawie nie miało 5 proc. Polaków.

 

W 2007 r. więcej badanych mówiło, że PiS wprowadził zmiany na gorsze - 42 proc. badanych, na lepsze - 37 proc., a odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 21 proc. uczestników badania.

 

Wybory samorządowe sprawdzianem

 

Przed dziesięcioma laty biuro badania opinii również prosiło o porównanie rządów PiS z ew. rządami PO. Przed dekadą największa grupa badanych - 36 proc. odpowiedziała, że PO rządziłaby tak samo, 21 proc. że lepiej od PiS, a 16 proc. odpowiedziało, że PO rządziłoby gorzej. Odpowiedzi na to pytanie - tak jak po dziesięciu latach - trudno było udzielić 27 proc. ankietowanych.

 

W komentarzu do badań Urszula Krassowska z Kantar Public przypomniała, że dziesięć lat temu Polacy częściej oceniali krytycznie działania PiS i dali tej partii czerwoną kartkę na dwie kadencje. Pierwszy sprawdzian tego, jak będzie obecnie już w przyszłym roku podczas wyborów samorządowych - zaznaczyła.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie