Molestowanie na Kapitolu. Istnieje nieformalna "lista obrzydliwców"

Świat
Molestowanie na Kapitolu. Istnieje nieformalna "lista obrzydliwców"
Pixabay.com/deoniszaharov/Zdj. ilustracyjne

Istnieje tzw. nieformalna "lista obrzydliwców" z nazwiskami mężczyzn pracujących na Kapitolu, którzy są najbardziej znani ze swojego niestosownego zachowania na tle seksualnym - poinformowała we wtorek telewizja CNN.

Według CNN zachowania te są bardzo zróżnicowane, od komentarzy i gestów o podtekście seksualnym po próby nawiązania fizycznego kontaktu z młodszymi osobami. Lista ta ma być przekazywana "z ust do ust" nowym pracownikom.

 

Ponad 50 pragnących zachować anonimowość osób, które są obecnie bądź były pracownikami Kongresu, opisało stacji CNN przypadki molestowania seksualnego. Osoby te powiedziały, że na Kapitolu istnieją tzw. niepisane zasady, jak kobiety mają się zachować, by uniknąć molestowania.

 

Należy za wszelką cenę unikać pozostawania w windzie sam na sam z kongresmanem bądź senatorem, nie chodzić na nocne spotkania czy imprezy, na których serwowany jest alkohol, oraz nie mówić o molestowaniu seksualnym przez własnego szefa, gdyż może to zakończyć karierę ofiary.

 

"My między sobą o tym wiemy"


Znaczna większość rozmawiających ze stacją powiedziała, że osobiście doświadczyła molestowania seksualnego albo zna osobę, której się to przytrafiło. Jeden z byłych pracowników Izby Reprezentantów USA powiedział CNN, że w środowisku "z tak dużą liczbą młodych kobiet mężczyźni się nie kontrolują".

 

Inna osoba pracująca wcześniej w Senacie USA dodała: "my między sobą o tym wiemy" i zauważyła, że czasami młodsi pracownicy mają nadzieję, że pozwalanie na takie występki pomoże im w karierze.

 

We wtorek odbyło się przesłuchanie w komisji Izby Reprezentantów USA mające zweryfikować przepisy prawne Izby dotyczące zwalczania molestowania seksualnego, a w zeszłym tygodniu Senat USA przegłosował rezolucję, która wprowadza dla senatorów, pracowników Kongresu i stażystów obowiązkowe szkolenia dotyczące problemu molestowania seksualnego.

 

Fala doniesień o molestowaniu


Producent filmowy Harvey Weinstein został pod koniec października br. oskarżony o molestowanie seksualne kobiet. Sprawa ta pokazała między innym, jak ogromna jest skala tego zjawiska i jak wiele osobistości Hollywood wiedziało o jego występkach i przez lata nie reagowało.

 

Od ponad miesiąca niemal codziennie ujawniają się ofiary molestowania seksualnego w Hollywood i w świecie amerykańskiej polityki.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie