Putin ma po raz czwarty wystartować w wyborach prezydenckich

Świat
Putin ma po raz czwarty wystartować w wyborach prezydenckich
PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Władimir Putin już "zdecydował, że będzie brał udział" w wyborach prezydenckich w marcu przyszłego roku. Trwają konsultacje dotyczące tego, kiedy i w jaki sposób kandydatura obecnego prezydenta Rosji zostanie oficjalnie wysunięta - informuje rosyjski portal RBK, który powołuje się na swoje źródła na Kremlu.

Media rosyjskie uważnie analizują kalendarz wystąpień publicznych Putina w najbliższych tygodniach, wiążąc je z oczekiwaną deklaracją, iż weźmie on udział w wyborach prezydenckich.

 

W związku z ogłoszoną datą wyborów - 18 marca przyszłego roku - wyższa izba parlamentu, Rada Federacji, w dniach 7-17 grudnia powinna wyznaczyć termin kampanii wyborczej. Źródła RBK oceniają, że Putin ogłosi o swoim zamiarze kandydowania już po decyzji Rady Federacji, być może dopiero na początku stycznia.

 

Putin zdecydowanym faworytem

 

Rozmówcy RBK wyrażają przypuszczenie, że kampania wyborcza Putina będzie maksymalnie krótka i zauważają, że jego wygrana nie budzi wątpliwości, dlatego nie musi on spieszyć się z deklaracją o udziale w wyborach.

 

Według tegorocznych sondaży przeprowadzonych w Rosji przez Centrum Lewady, niezależną rosyjską pracownię badań opinii publicznej, ponad 60 proc. ankietowanych uważa, że Władimir Putin jest najlepszym kandydatem na prezydenta kraju. Kolejny kandydat w tym badaniu, Władimir Żyrinowski, otrzymał zaledwie 6 proc. poparcia.

 

 

O poparciu, jakim cieszy się obecnie urzędujący prezydent, najlepiej świadczy fakt, że gdy we wrześniu Centrum Lewady wymyśliło scenariusz, iż Putin nie kandyduje, a startuje cieszący się jego poparciem  Andriej Siemionow - głosowanie na tę nieistniejącą postać wymyśloną przez ankieterów zadeklarowało 18 proc. respondentów.

 

Obecnie potencjalni kandydaci na prezydenta Rosji to: przewodniczący Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Giennadij Ziuganow, lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny i dziennikarka telewizyjna, córka mera Moskwy Ksenia Anatoljewna Sobczak.

 

Niezależnie od tego, kto faktycznie wystartuje, warto obejrzeć klip z najnowszą piosenką Siergieja Sznurowa, lidera legendarnej grupy Leningrad, o tytule  "Kandydat" opublikowany na Youtubie.

 

PAP, Onet.pl, polsatnews.pl

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie