Posłowie PO pytają Błaszczaka ws. rzekomego pobicia w bydgoskim komisariacie

Polska
Posłowie PO pytają Błaszczaka ws. rzekomego pobicia w bydgoskim komisariacie
Polsat News

Posłowie Paweł Olszewski i Michał Stasiński z PO wystąpili w poniedziałek do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka w sprawie rzekomego pobicia zatrzymanego w komisariacie Bydgoszcz-Fordon. Mężczyzna twierdzi, że został poturbowany, a według policjantów sam się okaleczył.

Sprawa prawa dotyczy zdarzenia sprzed ponad tygodnia. Policjanci zatrzymali dwóch braci, którzy w czasie interwencji w związku z piciem alkoholu mieli nie chcieć podporządkować się wydawanym poleceniom, szarpać się, obrażać funkcjonariuszy. Jeden z braci - jak wynika z relacji policjantów - podjął próbę ucieczki, w czasie której przewrócił się, a w komisariacie okaleczył się. Później ten z braci powiedział lokalnym mediom, że został pobity w toalecie komisariatu aż mu leciała krew z ust, a później jakiś mężczyzna zmył krew przy pomocy mopa.

 

Komenda wojewódzka policji poinformowała, że w związku z nieprawidłowościami przy zatrzymaniu mężczyzn wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec dwóch interweniujących funkcjonariuszy, a z powodu niewłaściwego obiegu informacji o wydarzeniu nadzwyczajnym zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne wobec dyżurnego jednostki. Komendant miejski policji odwołał ze stanowiska zastępcę komendanta komisariatu za niewłaściwy nadzór nad pracą podległych policjantów.

 

"Sprawa przypomina trochę sprawę wrocławską"

 

Olszewski i Stasiński zwrócili się do ministra Błaszczaka z pytaniami: na jakiej podstawie prawnej i faktycznej mężczyźni zostali zatrzymani, czy moment zatrzymania został zarejestrowany przez monitoring miejski lub przemysłowy, czy komisariat w Fordonie jest objęty monitoringiem, dlaczego w następstwie artykułów został zwolniony zastępca komendanta i wobec trzech funkcjonariuszy wszczęte postępowanie dyscyplinarne?

 

Dopytują też, czy nie jest usprawiedliwieniem fakt przebywania w czasie zajścia zastępcy komendanta na dyżurze domowym i niepoinformowania go o zdarzeniu przez dyżurnego, a także czy wszystkie ślady, w tym krew zatrzymanych, została zabezpieczona w sposób staranny i należyty.

 

Na konferencji prasowej Olszewski powiedział, że sprawa przypomina trochę sprawę wrocławską. - Wygląda to jakby komendant wojewódzki, obawiając się analogicznych decyzji, podjął decyzję aby znaleźć "kozła ofiarnego" i jak najszybciej sprawę zamknąć. Z mojej wiedzy wynika również, że na samym komisariacie miały miejsce próby zacierania śladów, próby zmywania krwi - podkreślił.

 

Poseł zastrzegł, że nie przesądza co naprawdę wydarzyło się w komisariacie, ale oczekuje informacji co się naprawdę stało i jakie czynności podjęła policja.

 

- Jeszcze pytanie, gdzie w tej sytuacji jest wojewoda, który wielokrotnie wypowiada się, podejmuje czynności w związku z o. Rydzykiem etc. Jako osoba, która powinna pierwsza reagować "schował głowę w piasek". Pytam, gdzie są politycy PiS, którzy swego czasu potrafili w najbardziej błahych sprawach latać po mieście i krzyczeć - mówił Olszewski.

 

"Tego typu wydarzenia mocno biją w wizerunek policji"

 

Zdaniem Stasińskiego pomiędzy zdarzeniem w Bydgoszczy zachodzi analogia z sytuacją we Wrocławiu, gdzie po interwencji policji zginął młody mężczyzna. - Jest wiele punktów stycznych - zabranie młodego człowieka na komisariat, pobicie go na komisariacie, czynności polegające na zacieraniu śladów, bardzo chaotyczna, niepewna reakcja przełożonych osób, które dopuściły się tego typu, powiedzmy wprost - jeżeli to zostanie potwierdzone - przestępstwa - stwierdził.

 

Stasiński podkreślił, że "tego typu wydarzenia mocno biją w wizerunek policji, bardzo mocno naruszają dobre imię policjantów, którzy na co dzień narażają swoje życie i zdrowie, aby chronić obywateli". - Mamy informacje od samych policjantów, którzy wypowiadają się, oczywiście nie pod nazwiskiem, że praprzyczyną (takich zdarzeń) jest świadome zaniżanie standardów, które stawiane są kandydatom do pracy w policji - dodał.

 

Na pytanie o źródła informacji, które stały się podstawą do pytań i oceny działań policji, Olszewski powiedział, że punktem wyjścia były informacje prasowe, a także "informacje z wnętrza policji".

 

Postępowanie w sprawie rzekomego pobicia mężczyzny w komisariacie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Nakle n. Notecią.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie