Agenci specjalni ministra Szyszki. Jest projekt ustawy o służbie ochrony środowiska. Resort: to projekt z 2007 r.

Polska
Agenci specjalni ministra Szyszki. Jest projekt ustawy o służbie ochrony środowiska. Resort: to projekt z 2007 r.
Polsat News

Państwowa Agencja Ochrony Środowiska - tak ma się nazywać służba, którą chce utworzyć Jan Szyszko. Do projektu ustawy dotarła "Gazeta Wyborcza", wg której agenci do "wykrywania szkód ekologicznych" zyskają bardzo szerokie i nie zawsze uzasadnione uprawnienia. W odpowiedzi resort środowiska oświadczył, że "nie pracuje obecnie" nad takim projektem, a "prace (...) były prowadzone w 2007 r.".

"Agenci Państwowej Agencji Ochrony Środowiska będą mogli o każdej porze dnia i nocy, pod byle pretekstem wchodzić do domów, firm i zatrzymać każdy samochód" - podkreśla gazeta

 

Zgoda będzie im potrzebna jedynie w przypadku wejścia na teren wojskowy.

 

Po wejściu na teren kontrolowanego obiektu agenci będą mogli przesłuchać pracowników, wstrzymać działanie maszyn bądź pracę załogi. Przedsiębiorstwo będzie również zobowiązane wydać "wszelkie dokumenty związane z kontrolą". Dodatkowym przywilejem umundurowanej "straży ekologicznej" ma być legitymowanie osób podejrzanych, wystawianie mandatów i zatrzymywanie pojazdów.

 

Agencja ma też kontrolować utrzymywanie czystości przez samorządy oraz to, w jaki sposób gminy gospodarują odpadami. Ma również uczestniczyć w wydawaniu pozwoleń dla firm.

 

Projekt z czasów poprzedniego rządu PiS

 

To nie jest nowy pomysł Szyszki. Projekt ustawy o Państwowej Agencji Ochrony Środowiska w podobnym kształcie, pojawił się w w czasie rządów PiS już w 2007 r.

 

Wówczas jednak partia rządząca nie zdążyła wprowadzić go w życie, pomimo pozytywnego zaopiniowania przez Radę Legislacyjną Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Ponownie pomysł utworzenia agencji wrócił w 2011 r. Wtedy Andrzej Kraszewski, minister środowiska  w rządzie Donalda Tuska chciał, aby niektórzy agenci PAOŚ otrzymali broń. Miało to być o tyle łatwe, że agencja miała powstać na bazie kilku instytucji, które już z racji swoich zadań były uzbrojone (Państwowa Straż Łowiecka i Państwowa Straż Rybacka). Pomysł, podobnie jak ten z 2007 r., nie doczekał się realizacji.

 

Ministerstwo informuje

 

"Ministerstwo Środowiska nie pracuje obecnie nad projektem ustawy o Państwowej Agencji Ochrony Środowiska. W związku z powyższym informacje przytoczone w artykule Gazety Wyborczej »Policja Szyszki zastuka nad ranem?« nie są prawdziwe.

 

Prace nad projektem ustawy o Państwowej Agencji Ochrony Środowiska były prowadzone w 2007 r." - poinformował resort w komunikacie.

 

Gazeta Wyborcza, gazetaprawna.pl, polsatnews.pl

nro/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie