"Nie jesteśmy rasistami. Jesteśmy separatystami rasowymi". Rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej w "Do Rzeczy"

Polska
"Nie jesteśmy rasistami. Jesteśmy separatystami rasowymi". Rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej w "Do Rzeczy"
Polsat News

– Uważamy, że jedna rasa nie jest lepsza od drugiej, ale każda jest inna, zamieszkuje inny kontynent. Etniczności nie należy mieszać – powiedział portalowi DoRzeczy.pl Mateusz Pławski, rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że wystąpi o "delegalizację tej skrajnie prawicowej i faszyzującej organizacji".

"MŁODZIEŻ WSZECHPOLSKA PRZYZNAŁA SIĘ DO RASIZMU! »Uważamy, że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem« - powiedział publicznie rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej. Naszym zdaniem to wystarczający powód by wystąpić o delegalizację tej skrajnie prawicowej i faszyzującej organizacji. Jutro złożymy właściwe zawiadomienia w tej sprawie." - napisali w niedzielę na Facebooku przedstawiciele Ośrodka.

 

Pławski został zapytany przez dziennikarza, "czy każda rasa powinna zostać na swoim kontynencie? Czy według Państwa ktoś o innym kolorze skóry może być Polakiem?".

 

- My patrzymy na naród całościowo, jako Młodzież Wszechpolska uważamy, że ważne są trzy czynniki – wspólnie czynnik kulturowy i religijny, czynnik polityczny i czynnik etniczny. Uważamy, że powinna funkcjonować dwustronna identyfikacja i dlatego jednak uważamy, że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem - odpowiedział rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej.

 

Pławski w wywiadzie powiedział również m.in.: "Uważamy, że czynnik rasowy, czynnik etniczny jest bardzo ważny, mimo że rasistami nie jesteśmy. Jesteśmy zdania, że w dzisiejszym świecie, gdzie kultury i etniczności się mieszają, trzeba ten czynnik też podkreślać".

 

Wniosek o usunięcie Pławskiego z zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

 

Kilka godzin po wywiadzie udzielonym przez Pławskiego na oficjalnym profilu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości na Twitterze pojawiła się informacja, że prezes tej organizacji Robert Bąkiewicz zgłosił wniosek o usunięcie Pławskiego z zarządu stowarzyszenia.

 

Do wywiadu Pławskiego odnieśli się na Twitterze również byli prezesi Młodzieży Wszechpolskiej: Krzysztof Bosak i Robert Winnicki. 

 

 

dorzeczy.pl, polsatnews.pl

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie