Groźna bakteria w kalifornijskim Disneylandzie. Zakażonych kilkanaście osób

Świat
Groźna bakteria w kalifornijskim Disneylandzie. Zakażonych kilkanaście osób
WikimediaCommons/PublicDomain

Disneyland wyłączył dwie wieże chłodnicze i zlecił przeprowadzenie ich dekontaminacji chemicznej po odnotowaniu 12 przypadków zachorowań na "chorobę legionistów"; do 9 przypadków zachorowań doszło w parku tematycznym w Anaheim - poinformował w sobotę Reuters.

Po odnotowaniu 9 zachorowań wśród pracowników i odwiedzających park gości, zarząd parku podjął decyzję o wyłączeniu dwóch chłodni kominowych i poddaniu ich chemicznemu oczyszczeniu - w pisemnym oświadczeniu poinformowała Pamela Hymel, szefowa pionu medycznego Walt Disney Parks and Resorts.

 

Wieże chłodnicze dostarczają zimną wodę, a także wytwarzają parę lub mgłę, która mogłaby przenosić bakterie legionnelli - podał Reuters.

 

Spośród 12 przypadków zachorowań, 10 osób (w wieku od 52 do 94 lat) zostało hospitalizowanych.

 

Nie ma zagrożenia dla odwiedzających

 

Lokalne służby zdrowia zapewniły, iż obecnie nie ma już żadnego zagrożenia dla pracowników ani gości parku - poinformowała Hymel.

 

Disneyland, który został otwarty w 1955 roku i przyciąga dziesiątki tysięcy odwiedzających dziennie, jest własnością The Walt Disney Company.

 

Atakuje drogi oddechowe

 

Bakterie legionelli naturalnie występują w środowisku, np. w wodach powierzchniowych, w wilgotnej glebie, w kałużach, stojącej wodzie, ale dopóki nie namnożą się do dużej koncentracji, nie są dla człowieka groźne.

 

Bakterie namnażają się najlepiej w instalacjach stworzonych przez ludzi i na co dzień przez nich używanych. Legionella to jedyna bakteria przenoszona drogą wodną, która powoduje choroby układu oddechowego, a nie pokarmowego, jak wszystkie inne.

 

Na zachorowanie narażeni są przede wszystkim ludzie o obniżonej odporności (chorzy na nowotwory, po przeszczepach), diabetycy, palacze, osoby starsze. Mężczyźni chorują 3 razy częściej niż kobiety. Najwięcej zachorowań rejestrowanych jest w okresie letnim. Zachorowaniu na legionellozę sprzyja zmęczenie i stres, dlatego kojarzona jest z podróżami.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie