Figura Hitlera usunięta z indonezyjskiego muzeum. Bo uśmiechnięci zwiedzający robili z nią "selfies"

Świat
Figura Hitlera usunięta z indonezyjskiego muzeum. Bo uśmiechnięci zwiedzający robili z nią "selfies"
PAP/EPA/BOY TRIHARJANTO

Naturalnej wielkości figura Adolfa Hitlera, stojąca na tle zdjęcia bramy do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, przy której zwiedzający robili sobie "selfies", została usunięta z muzeum rzeźby w indonezyjskim mieście Yogyakarta.

Zdjęcia z muzeum umieszczane w mediach społecznościach ukazywały uśmiechniętych ludzi pozujących obok figury Hitlera na tle bramy wejściowej do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, tuż pod napisem "Arbeit macht frei" (niem. praca czyni wolnym).

 

Organizacja Human Rights Watch potępiła wystawienie figury i określiła jako "oburzającą"; Centrum Szymona Wiesenthala z siedzibą w Los Angeles zażądało jej natychmiastowego usunięcia.

 

"Wszystko w tym jest złe, ciężko jest znaleźć słowa, jakie to godne pogardy" - powiedział rabin Abraham Cooper cytowany przez CNBC.

 

Muzeum nie chce "wywoływać oburzenia"

 

Muzeum zapewnia, że wystawienie figury w De ARCA Statue Art Museum w Yogyakarcie - mieście w środkowej części Jawy w Indonezji, miało tylko cel edukacyjny, jednak usunęło ją, ponieważ nie chce "wywoływać oburzenia" - jak poinformował AFP Jamie Misbah szef d/s operacyjnych muzeum. Figura eksponowana była od roku 2014.

 

Centrum Szymona Wiesenthala to założona w 1977 roku międzynarodowa organizacja żydowska zajmująca się m.in. zachowaniem pamięci o Holokauście oraz walką z antysemityzmem oraz terroryzmem. Prowadzi także szerokie działania edukacyjne. Jego główna siedziba znajduje się w Los Angeles.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie