"Dom był, domu nie ma". Prokuratura umarza śledztwa. "Państwo w Państwie" 19:30 w Polsat News

Polska

Tomasz Zieliński jest Polakiem od lat mieszkającym w Austrii. Odziedziczył po matce dom w centrum Krakowa. Jednak gdy wrócił do kraju, by go wyremontować zobaczył, że budynku nie ma. Nie ma również winnych, przynajmniej według prokuratury, która dwa razy umorzyła postępowanie w tej sprawie.

W 2014 r. kiedy zakończyły się postępowania spadkowe pan Tomasz zdecydował, że wyremontuje dom rodzinny, w którym spędził dzieciństwo. Kiedy przyjechał na miejsce zobaczył, że na działce obok powstał biurowiec, a jego nieruchomość zniknęła.


- Dom był, a nie ma, były drzewa, nie ma drzew. Nikt nic nie widział - mówi Zieliński


Natychmiast zgłosił sprawę do prokuratury, ta jednak umorzyła postępowanie z powodu niewykrycia sprawcy.


- Nie ma świadków, którzy by potwierdzali fakt, że widzieli, że ktoś burzył, że widzieli, że wywozi materiał z tej nieruchomości - tłumaczy rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko.


"Nie wiemy czy szkoda już powstała"


Pan Tomasz nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem i odwołał się od decyzji prokuratury. Sąd przyznał mu rację i nakazał śledczym jeszcze raz przyjrzeć się sprawie. Niestety, kolejne postępowanie również zostało umorzone, tym razem prokuratura stwierdziła, że do przestępstwa w ogóle nie doszło.


- Nie wiemy czy pokrzywdzony na tym terenie się wybuduje, więc nie wiemy czy szkoda już powstała - mówi Janusz Hnatko.


"W tym momencie nic nie może zbudować na tej działce"


W uzasadnieniu prokurator wskazuje, że dla pana Tomasza dobrze się stało, gdyż nie musi porządkować działki, a w miejscu zburzonego domu może postawić nowy. Problem w tym, że nie może, gdyż plan zagospodarowania przestrzennego wprowadzony kilka lat wcześniej przewiduje na tej działce zieleń miejską.


- W tym momencie nic nie może zbudować na tej działce, nie może odbudować tego domu. Gdyby ten budynek istniał, to można by go remontować, bo na to prawo zezwala - mówi Maciej Grzyb z Urzędu Miasta Krakowa.


Tomasz Zieliński zapowiada jednak, że dalej będzie walczył o swoją własność. W jaki sposób? To pokażemy już w najbliższą niedzielę w reportażu Agnieszki Zalewskiej. "Państwo w Państwie" o godz. 19:30 w Polsat News.


W drugiej części wrócimy do sprawy Jolanty Misztal oszukanej przez lichwiarzy. Sprawdzimy, co w tej sprawie zrobił sąd i prokuratura.


Wszystkie odcinki programu "Państwo w Państwie" dostępne są w zakładce Nasze Programy.

 

Państwo w Państwie

jk/prz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze