Prezydent złożył kwiaty przed pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa

Polska
Prezydent złożył kwiaty przed pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa
PAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda złożył w sobotę, w Święto Niepodległości, kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz biało-czerwony wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie.

W tym samy czasie przed pomnikiem Witosa zebrali się też przedstawiciele PSL, m.in. prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz PSL Piotr Zgorzelski.

 

Prezydent odśpiewał wspólnie z PSL "Rotę", przywitał się z działaczami ludowców oraz z mieszkańcami, z którymi rozmawiał.

 

Prezydent wymienił również kilka zdań z prezesem Kosiniakiem-Kamyszem.

 

Centralne obchody na pl. Piłsudskiego

 

W sobotę przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie tradycyjnie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem: pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy oraz premier Beaty Szydło.

 

Przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosi prezydent Duda. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jak co roku, zostaną złożone wieńce i kwiaty.

 

W centralnych obchodach Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego w sobotę udział weźmie ponad pół tysiąca żołnierzy. Po raz pierwszy uczestniczyć w uroczystości będzie pododdział wystawiony przez Wojska Obrony Terytorialnej.

 

Obchody Święta Niepodległości w stolicy w sobotę rozpoczęły się od mszy za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 9 z udziałem pary prezydenckiej. Przed południem zaplanowana jest także uroczystość wręczenia przez prezydenta odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim.

 

12 zgromadzeń publicznych

 

W sobotę w stolicy według informacji z ratusza zgłoszono w sumie 12 zgromadzeń publicznych. Największy ma być Marsz Niepodległości; jego organizatorzy deklarują, że weźmie w nim udział 50 tys. osób. Marsz przejdzie starą trasą - przez most Poniatowskiego. Na przejście nową trasą przez Most Świętokrzyski nie pozwoliła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Organizowany przez środowiska narodowe marsz w tym roku odbędzie się pod hasłem "My chcemy Boga". Kontrmanifestację do Marszu Niepodległości organizuje Antifa.

 

11 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, każdy będzie mógł odwiedzić Belweder - miejsce, w którym mieszkał i pracował marszałek Józef Piłsudski, a obecnie prezydent przyjmuje gości. Chętni będą mogli odwiedzić także Sejm i Senat.

 

Prezydent Duda wieczorem uda się do Stalowej Woli, gdzie weźmie udział w V Ognisku Patriotyzmu. Prezydent także zabierze tam głos.

 

Politycy PiS w tym premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, członkowie rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, Święto Niepodległości uczczą w sobotę nie tylko w Warszawie, ale także w Krakowie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie