Merkel za godzeniem polityki klimatycznej z wymogami gospodarki

Świat
Merkel za godzeniem polityki klimatycznej z wymogami gospodarki
PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

W opublikowanym w sobotę w internecie posłaniu wideo kanclerz Niemiec Angela Merkel wskazała na potrzebę pogodzenia polityki klimatycznej z wymogami utrzymania konkurencyjności niemieckiej gospodarki.

Należy znaleźć reguły, dzięki którym "będzie można z jednej strony utrzymać miejsca pracy, z drugiej zaś zapewnić naszej gospodarce charakter przykładu dla rozwoju gospodarki światowej" - powiedziała Merkel w nawiązaniu do odbywającej się obecnie w Bonn konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Jak zaznaczyła, da się to zrealizować "czy to poprzez przepisy prawa, czy to poprzez dobrowolne przedsięwzięcia, czy to poprzez zachęty natury materialnej".

 

- Gdy stalownie, huty aluminium, huty miedzi, gdy wszystkie one opuszczą nasz kraj i przeniosą się gdzieś indziej, gdzie przepisy o ochronie środowiska nie są tak dobre, to wtedy dla klimatu na świecie także nic nie zyskamy - dodała szefowa niemieckiego rządu.

 

Jej zdaniem, przyjęty na konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 roku cel ograniczenia wzrostu temperatury do mniej niż dwóch stopni Celsjusza "nie  zostanie w obecnej sytuacji osiągnięty". Jak podkreśliła, "nawet gdyby w Niemczech nie było już w ogóle emisji CO2, to i tak w skali globalnej temperatura zwiększy się o ponad dwa stopnie".

 

Obudzenie "śpiącego olbrzyma"


Odpowiedzialność za to, by "sprawy się zmieniły" spoczywa przede wszystkim na państwach wysoko uprzemysłowionych, których zadaniem jest "opracowywanie  innowacji technicznych i posuwanie naprzód technologii służących ochronie środowiska" - wskazała Merkel.

 

- Musimy dbać o intensywny rozwój napędu elektrycznego i innych alternatywnych napędów - zadeklarowała dodając, że należy również obudzić "śpiącego  olbrzyma" poprzez zajęcie się kwestią ocieplania budynków. - Będziemy tu upominać się na nowo o definitywne uzyskanie także zachęt podatkowych - powiedziała.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie