Kilkudziesięciu Obywateli RP przewieziono na komendę. "Policja dokonała interwencji bezprawnie"

Polska
Kilkudziesięciu Obywateli RP przewieziono na komendę. "Policja dokonała interwencji bezprawnie"
facebook.com/ObywateleRP.org

- Policja przewiozła do komendy 45 osób manifestujących przy trasie Marszu Niepodległości, nikogo nie zatrzymała, wobec dwóch osób wszczęto czynności wyjaśniające - powiedział w sobotę komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Szymczyk był pytany o zatrzymanie grupy Obywateli RP, którzy manifestowali w pobliżu trasy Marszu Niepodległości.

 

- Żadna z osób nie została zatrzymana, 45 osób zostało przewiezionych do jednostki policji, żadnej z tych osób nie przedstawiono zarzutu. Wobec wszystkich tych osób wykonano czynności związane z ustaleniem tożsamości celem wykonania dalszych czynności związanych z popełnieniem wykroczenia z artykułu 52 Kodeksu wykroczeń, czyli zakłóceniu legalnego zgromadzenia. Natomiast w stosunku do dwóch osób wszczęto czynności wyjaśniające, nie stawiano żadnych zarzutów - powiedział Szymczyk

 

Interwencja na wniosek "organizatorów legalnie zgłoszonego zgromadzenia"

 

Jak mówił na jednym z banerów kontrmanifestantów pojawiły się elementy, które w ocenie policji związane są z propagowaniem treści faszystowskich. - Ale ten materiał będzie podlegał dopiero ocenie biegłego i prokuratury, dopiero wtedy podejmiemy dalsze czynności co do tych osób - zaznaczył.

 

Podkreślił, że interwencja została podjęta na wniosek "organizatorów legalnie zgłoszonego, cyklicznego zgromadzenia".

 

Dopytywany był także o zatrzymanie jednej z manifestantek i niecenzuralne słowa, jakimi policjant zachęcał ją do wejścia do samochodu policyjnego.

 

- Co do treści wypowiedzi - prawdopodobnie co podkreślam - jednego z funkcjonariuszy policji (...), jeśli są to słowa wypowiedziane przez policjanta są nieakceptowalne i niedopuszczalne. Poleciłem już funkcjonariuszom Biura Kontroli KGP zbadanie tej sprawy. Jeśli ta sytuacja się potwierdzi wobec funkcjonariusza zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje służbowe, takich zachowań nie akceptujemy - powiedział Szymczyk.

 

"Obywatele RP nie przebywali na trasie marszu"

 

Kontrmanifestację zorganizowali Obywatele RP, którzy w przekazanym komunikacie poinformowali, że zostali zatrzymani przez policję w związku z pikietą przy trasie Marszu Niepodległości i przebywają na komendzie na ulicy Dzielnej. 

 

"Należy pokreślić, że policja dokonała interwencji bezprawnie. Interwencji dokonano w związku z rzekomym »zakłócaniem zgromadzenia cyklicznego«, tyle, że tzw. Marsz Niepodległości jeszcze się nie zaczął, zaczął się o godz. 15, a policja dokonała interwencji o 14:40. Obywatele RP nie przebywali na trasie marszu" - podkreślili Obywatele RP.

 

Na swoim profilu na Facebooku Obywatele RP poinformowali również, że ich aktywistki zostały "zaatakowane przez faszystów". "Nie ma tam żadnej policji. Jedną aktywistkę zabrało pogotowie, faszyści uderzyli ją w głowę" - napisali Obywatele RP.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie