"Pamiętaj o szacunku dla flagi RP". MSWiA przygotowało miniprzewodnik

Polska

Z okazji Święta Niepodległości MSWiA opracowało miniprzewodnik zawierający zasady eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego. Można przeczytać m.in. że "mężczyźni podczas wykonywania hymnu powinni zdjąć nakrycia głowy, a flaga nigdy nie może dotknąć ziemi". Publikacja ma być też rozdawana kibicom przed dzisiejszym meczem piłkarskiej reprezentacji Polski.

Miniprzewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. "Biało-Czerwona" i "Hymn Polski". Opracowania w pełnej wersji są dostępne na stronie internetowej MSWiA. Ministerstwo opublikowało także spot telewizyjny, który wyjaśnia jak czcić barwy narodowe.

 

Z poradnika dowiemy się m.in., że flaga lub banner w barwach narodowych eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne kolory, nie mogą być pomięte lub postrzępione. Podkreślono, że flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

 

"Żadnych napisów"

 

"W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków" - przypomniano.

 

Miniprzewodnik odnosi się także do zwyczaju umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości. "Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8" - zaznaczono.

 

"W postawie wyrażającej szacunek"

 

W poradniku MSWiA przypomniano również, jak się zachowywać podczas wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

 

"Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek. Mężczyźni w ubraniach cywilnych zdejmują nakrycia głowy. Wskazane jest wykonywanie pełnej wersji hymnu, zawsze gdy okoliczności na to pozwalają (np. nie krępują nas ograniczenia wynikające z protokołu dyplomatycznego)" - napisano.

 

Miniprzewodnik przypomina również o najczęstszych błędach, jakie popełnia się podczas śpiewania hymnu. "Już w XIX wieku w tekst pierwszej zwrotki wkradł się błąd w wersie »kiedy my żyjemy«, słowo »kiedy« zaczęto zastępować słowem »póki« - zauważono.

 

"W kolejnej zwrotce Pieśni Legionów Józef Wybicki błędnie zapisał nazwisko Czarnecki, poprawnie brzmi ono Czarniecki. Błąd występuje w rękopisie Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Błędem jest też śpiewanie w zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu »wrócił się/ rzucił się/ rzucim się przez morze«. W treści naszego hymnu ten wers brzmi: »wrócim się przez morze«. Podobnie jak hetman, Polacy mają wracać się do Ojczyzny, gdy nastanie taka potrzeba" - wyjaśniono.

 

"Wskazówki na telebimach"

 

W piątek, przededniu Świeta Niepodległości odbędzie się mecz polskiej reprezentacji. Miniprzewodnik ma być rozdawany kibiom.

 

Ministerstwo zaznaczyło też , że najważniejsze wskazówki dotyczące hymnu i flagi zostaną wyświetlone na telebimach stadionu Narodowego. Podobne informacje mają zostać przekazane kibicom za pośrednictwem mediów społecznościowych Polskiego Związku Piłki Nożnej.

 

PAP

 

 

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie