Kaczyński: możliwe zmiany dotyczące miejsca pomników ofiar katastrofy smoleńskiej

Polska
Kaczyński: możliwe zmiany dotyczące miejsca pomników ofiar katastrofy smoleńskiej
Polsat News

- Być może będą pewne zmiany dot. miejsca pomników upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej i prezydenta Lecha Kaczyńskiego - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wręczenia nagród i wyróżnień w konkursach na pomniki ofiar katastrofy i L. Kaczyńskiego.

Pod koniec października Komitet Społeczny Budowy Pomników ogłosił wyniki konkursu na budowę pomników: Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej, które mają stanąć w bliskim otoczeniu Pałacu Prezydenckiego. W piątek laureatom wręczono nagrody i wyróżnienia.

 

Prezes PiS zaznaczył, że uczestnicy konkursu na projekty pomników wykazali "odwagę", biorąc w nim udział.

 

Jednocześnie zapewnił, że będzie dążenie do tego, by plan uczczenia ofiar katastrofy oraz jego świętej pamięci brata "został zrealizowany i to w bardzo nieodległym czasie". - Być może będą pewne zmiany - mówię tutaj o zmianie miejsca - dodał prezes PiS.

 

Według Kaczyńskiego 10. kwietnia przyszłego roku, w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej staną w Warszawie dwa pomniki: ofiar katastrofy smoleńskiej i b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

- Sądzę, że będziemy mieli za sobą wykonanie pewnego bardzo ważnego zadania, które na nas ciążyło, które przez dłuższy czas wydawało się niemożliwe do zrealizowania, a które - Bogu dzięki - dziś jest możliwe. Uczyniliśmy wielki krok w tym kierunku - mówił prezes PiS.

 

Zgodnie z założeniami konkursu pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

 

"Zbieramy środki na realizację naszego głównego celu"

 

Poseł PiS Jacek Sasin przypomniał, że półtora roku temu został powołany Komitet Społeczny Budowy Pomników prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

- Myślę, że można nieskromnie powiedzieć, że w tym czasie udało się naprawdę wiele zrobić. Udało się przede wszystkim przeprowadzić zbiórkę publiczną, która zresztą trwa cały czas, zbieramy cały czas środki na realizację naszego głównego celu. Udało też się przeprowadzić konkurs, z powodu którego dzisiaj tutaj jesteśmy - powiedział Sasin.

 

Zwycięski projekt

 

W konkursie dotyczącym budowy pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej, pierwsze miejsce zajął projekt autorstwa Jerzego Kaliny, który ma na swoim koncie m.in. pomnik ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, pomnik Katyński w Podkowie Leśnej, czy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w warszawskiej AWF.

 

Zwycięski projekt ma kształt trójkąta, przypominającego statecznik samolotu, na którym znalazły się nazwiska ofiar katastrofy. Jego podstawa ma być podświetlona; na pomniku jest napis: "Pamięci Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem 10.IV.2010".

 

Jeżeli chodzi o projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego nie przyznano głównej nagrody. Komitet wyróżnił natomiast projekt przygotowany przez rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza oraz architekta Jana Raniszewskiego. Przedstawia on idącego Kaczyńskiego, przebijającego mury; na jednym z murów widnieje napis "Tobie Polsko" i "Lech Kaczyński prezydent RP".

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie