Sąd Najwyższy Hiszpanii przejmie sprawy dotyczące referendum w Katalonii

Świat
Sąd Najwyższy Hiszpanii przejmie sprawy dotyczące referendum w Katalonii
Polsat News

Sąd Najwyższy w Madrycie poinformował w czwartek, że przejmie od sądu katalońskiego postępowania dotyczące referendum w sprawie niepodległości Katalonii, które hiszpańskie władze uznają za nielegalne.

Decyzja Sądu Najwyższego dotyczy grupy deputowanych regionalnego parlamentu, którym postawiono między innymi zarzuty nieposłuszeństwa i utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości.

 

Wcześniej w czwartek przed Sądem Najwyższym w Madrycie przesłuchana została zdymisjonowana szefowa regionalnego parlamentu Katalonii Carme Forcadell wraz z pięciorgiem byłych deputowanych. Sędzia może postanowić o umieszczeniu ich w tymczasowym areszcie.

 

Zarzuty rebelii i działalności wywrotowej

 

Hiszpański prokurator generalny Jose Manuel Maza zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że chce postawienia byłym katalońskim przywódcom zarzutów rebelii, działalności wywrotowej i malwersacji. Za te przestępstwa grożą w Hiszpanii kary - odpowiednio - 30, 15 i 6 lat więzienia.

 

Po ogłoszeniu niepodległości przez kataloński parlament 27 października hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd w Madrycie władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju. W środę Trybunał Konstytucyjny unieważnił katalońską deklarację niepodległości.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie