Mularczyk postuluje stworzenie publicznego katalogu wniosków o odszkodowania wojenne

Polska
Mularczyk postuluje stworzenie publicznego katalogu wniosków o odszkodowania wojenne
Polsat News

Stworzenie i upublicznienie przez Archiwa Państwowe katalogu osób, które składały indywidualne wnioski o odszkodowania przyjmowane w latach 1945-1946 przez Wydziały Strat Wojennych w poszczególnych miastach, postuluje szef parlamentarnego zespołu Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Mularczyk - który jest przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny św. - powiedział, że "Wydziały Strat Wojennych poszczególnych miast rejestrowały w latach 1945-1946 indywidualne wnioski od obywateli polskich, którzy ponieśli straty na skutek działalności okupacyjnej państwa niemieckiego".

 

- Wnosimy, aby Archiwa Państwowe przeprowadziły kwerendę w tym zakresie i aby utworzyły na swojej stronie internetowej imienny i terytorialny, publicznie dostępny katalog osób, które takie wnioski składały - powiedział Mularczyk.

 

"Stworzenie internetowego indeksu nazwisk oraz nagłośnienie tego faktu na stronach Archiwów Państwowych, byłoby znacznym ułatwieniem w odszukaniu przez rodziny poszczególnych osób, które złożyły takie wnioski” – napisano we wniosku.

 

„Wykonanie tego zadania, nawet w dłuższej perspektywie, ma ogromne znaczenie nie tylko w kontekście prac zespołu parlamentarnego, ale również na przyszłość, w celu dochodzenia odszkodowania na drodze prawnej od Niemiec" - dodano.

 

"Chcemy, aby obywatele polscy mieli możliwość pozywania państwa niemieckiego"


Mularczyk podkreślił, że dzięki utworzeniu katalogu, potencjalni spadkobiercy odszkodowań będą mogli sprawdzić, czy ich przodkowie składali wniosek o jego uzyskanie. - Wiele osób nie wie o tym, że rodzice czy dziadkowie takie wnioski złożyli, i że są one w polskich archiwach - dodał.

 

Zdaniem Mularczyka, wniosek mógłby też stanowić "podstawę dochodzenia roszczeń na drodze cywilnej od państwa niemieckiego".

 

- Chcemy, aby obywatele polscy mieli możliwość pozywania państwa niemieckiego za indywidualne szkody wynikające z II wojny światowej - oświadczył i przypomniał, że zbrodnie wojenne nie ulegają przedawnieniu, a roszczenia o odszkodowanie z ich tytułu są dziedziczone.

 

- Dzieci, wnukowie, mogą tymi dokumentami się posługiwać - podkreślił.

 

Minister kultury inicjatywę przyjął "z przychylnością"


Poseł zaznaczył, że w samej Warszawie, takich wniosków złożono ok. 70 tys.; dokłada ich liczba w skali całego kraju, będzie jednak znana dopiero po przeprowadzeniu kwerendy przez Archiwa Państwowe. W ocenie Mularczyka, może chodzić nawet o kilkaset tysięcy wniosków.

 

Mularczyk dodał, że o podjęciu tej inicjatywy został poinformowany też wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który przyjął ją "z przychylnością".

 

- Liczę i proszę o to, żeby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dyrektor Archiwum Państwowych dr Wojciech Woźniak, podjęli intensywne prace nad utworzeniem tych katalogów - powiedział Mularczyk.

 

Wniosek o "pilne tłumaczenie" dokumentów


Poseł PiS poinformował też, że do dyrektora Archiwum Państwowych, parlamentarny zespół ds. oszacowania odszkodowań należnych Polsce od Niemiec skierował też drugi wniosek. Zwraca się w nim o "podjęcie pilnego tłumaczenia z języka niemieckiego na język polski dokumentów znajdujących się w Archiwum Akt Nowych w Zespole Rządu Generalnego Gubernatorstwa".

 

- Gubernator Hans Frank gromadził dokumentację urzędową i statystyczną, z której wynika, jakiego rodzaju sprawozdania finansowe wysyłano z Krakowa do III Rzeszy - powiedział Mularczyk. Dodał, że wspomniana dokumentacja dotyczy m.in. zebranych w trakcie okupacji podatków.

 

- To są informacje, które dotychczas nie były w żaden sposób uwzględnione w oficjalnych wyliczeniach - zaznaczył poseł.

 

"Stworzenie możliwości dostępu do dokumentów niemieckich dla szerszej publiczności zaowocuje poznaniem nowych faktów i wielu nieznanych aspektów polityki okupanta" - wskazano we wniosku.

 

Zdaniem Mularczyka obie kwestie podnoszone w pismach "ułatwią obywatelom polskim oraz instytucjom dochodzenie odszkodowań na drodze cywilnej" oraz przydadzą się w pracach parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny św.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie