"Dla spójności UE tak samo groźne jak nacjonalizm". "Sueddeutsche Zeitung" o rajach podatkowych

Świat
"Dla spójności UE tak samo groźne jak nacjonalizm". "Sueddeutsche Zeitung" o rajach podatkowych
Pixabay.com/NikolayFrolochkin

Dając schronienie osobom unikającym podatków kraje takie jak Malta, Wielka Brytania czy Holandia narażają na szwank spójność Unii Europejskiej w co najmniej takim samym stopniu, jak kraje odmawiające przyjmowania uchodźców - uważa "Sueddeutsche Zeitung".

"Jedni odprawiają uchodźców z kwitkiem, inni - stosując triki - sprowadzają ich do kraju. Jedni mówią: naszego społeczeństwa nie stać na (przyjęcie) tych ludzi. Drudzy mówią: chętnie przyjmiemy ich, a jeszcze chętniej przyjmiemy ich pieniądze" - pisze autor opublikowanego w czwartek komentarza Ulrich Schaefer.

 

Komentator wyjaśnia, że w pierwszym przypadku chodzi o kraje takie jak Węgry czy Polska, które "sprzeciwiają się przyjęciu uciekinierów z wojny domowej w Syrii i rozbitków z Morza Śródziemnego, chociaż kraje UE podjęły taką decyzję".

 

W drugim przypadku chodzi natomiast o kraje w rodzaju Holandii, Irlandii czy Luksemburga, które "za pomocą niedorzecznych ustaw kuszą uciekinierów podatkowych, pomimo tego, że w ten sposób pozbawiają inne kraje UE wielomiliardowych wpływów".

 

"Europa nie jest uliczką jednokierunkową"


Schaefer zwraca uwagę, że w Europie doszło ostatnio do intensywnej dyskusji, czy UE może się rozpaść, ponieważ Wspólnota nie jest w stanie podjąć wspólnych działań. "Gdy Węgry, Czechy i Polska odmówiły przyjęcia swoich kwot uchodźców, musiały słusznie przyjąć do wiadomości, że Europa nie jest uliczką jednokierunkową: kto dostaje miliardy z funduszy wsparcia, ten nie może chować głowy w piasek, gdy trzeba się podzielić obowiązkami" - czytamy w "SZ".

 

"Paradise Papers" pokazują, że solidarność UE można pogrzebać także w inny sposób - zauważa Schaefer. Jak zaznacza, nie tylko "zwykli podejrzani" jak Luksemburg czy Irlandia zabiegają o uchodźców podatkowych, stosując "niskie stawki podatkowe, dziwne konstrukcje prawne dotyczące firm i niedbały system podatkowy". Tę grę uprawia znacznie więcej krajów, w tym Malta, Wielka Brytania czy Holandia, co powoduje, że innym krajom brakuje pieniędzy na przedszkola, opiekę zdrowotną czy emerytury - pisze Schaefer.

 

"Sprzeczne z zasadą solidarności"


"Narodowe ustawy, które otwierają granice dla nieopodatkowanego kapitału, są dla spójności UE co najmniej tak samo groźne jak nacjonalizm i brak solidarności w postępowaniu z uchodźcami" - ocenia "SZ".

 

Kraje UE "wysysają" pieniądze innych, nie tylko niskimi stawkami, lecz także prawnymi lukami, tworząc furtki dla tych, którzy i tak mają dużo - krytykuje Schaefer. "Takie postępowanie jest sprzeczne z zasadą solidarności i ideą europejskiego państwa socjalnego" - dodaje.

 

Autor apeluje o zwołanie szczytu UE w sprawie unikania podatków. Europa ma jego zdaniem tylko wtedy przyszłość, jeśli kraje członkowskie wykażą solidarność - zarówno przy przyjmowaniu uchodźców, jak i w sprzeciwie przeciwko oazom podatkowym w UE.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie