Więcej ciepła w Lublinie. Ponad 20 km nowych rur z gorącą wodą

Biznes
Więcej ciepła w Lublinie. Ponad 20 km nowych rur z gorącą wodą
commons.wikimedia.org/Anaraga/CC BY-SA 3.0

21 km sieci ciepłowniczej na terenie dziewięciu dzielnic Lublina zbuduje Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (LPEC). Koszt inwestycji to blisko 49 mln zł, z czego 24,4 mln zł to dofinansowanie unijne. Nowa sieć powstanie do 2021 r.

- Realizacja projektu znacznie poprawi dostępność do ciepła systemowego w Lublinie, ograniczy niską emisję oraz poprawi jakość powietrza w mieście - poinformowała w środę rzeczniczka LPEC-u Teresa Stępniak-Romanek.

 

Nowe bloki dostaną ciepło z sieci

 

Inwestycja obejmuje budowę nowych sieci ciepłowniczych w dzielnicach: Wrotków, Czechów Północny, Ponikwoda, Felin, Kośminek, Bronowice, Węglin Południowy, Dziesiąta, Śródmieście. To dzielnice, w których w ostatnim czasie powstało m.in. wiele bloków mieszkalnych.

 

- Wraz z rozbudową miasta, rozbudowujemy infrastrukturę ciepłowniczą - powiedziała rzeczniczka.

 

W sumie powstanie około 21 km rur sieci ciepłowniczej, o różnych średnicach, dostosowanych do wymagań technologicznych i zapotrzebowania na ciepło. - Wszystkie zadania planowane są do wykonania w nowoczesnej technologii rur preizolowanych - zaznaczyła Stępniak-Romanek.

 

Izolowane rury z alarmem

 

Jak wyjaśniła, są to rury z fabrycznie wykonaną zewnętrzną warstwą izolacyjną, która ma znacznie wyższe parametry izolacyjne niż stare rury. Ponadto rury preizolowane wyposażone są w specjalne systemy alarmowe sygnalizujące nieprawidłowości np. zawilgocenia, które mogą być przyczyną potencjalnej awarii sieci.
 
Realizacja inwestycji potrwa do 2021 roku. Koszt rozbudowy sieci ciepłowniczej w Lublinie to blisko 49 mln zł. LPEC na tę inwestycję pozyskał dotację 24,4 mln zł z funduszy europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

- Umowa w tej sprawie została już podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - dodała rzeczniczka.

 

Gorąca woda i prąd

 

Podkreśliła, że głównym celem realizowanego projektu jest pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło przez wyspecjalizowane elektrociepłownie, które produkują ciepło i prąd równocześnie.

 

- Dzięki temu zmniejsza się zużycie paliwa oraz poziom zanieczyszczeń w mieście - zaznaczyła.

 

Sieć ciepłownicza zarządzana przez LPEC stanowi jeden wspólny system obejmujący swoim zasięgiem większość obszaru Lublina. Łączna długość tej sieci to ok. 450 km. 65 proc. sieci ciepłowniczej w Lublinie wykonana jest w nowoczesnej technologii preizolowanej.

 

Ciepło do sieci zarządzanej przez LPEC dostarczają dwie elektrociepłownie: Elektrociepłownia Lublin Wrotków (będąca odziałem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna) oraz Elektrociepłownia Megatem EC-Lublin.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie