"Optymalne byłoby powoływanie asesorów przez prezydenta" - przedstawiciel głowy państwa w KRS

Polska
"Optymalne byłoby powoływanie asesorów przez prezydenta" - przedstawiciel głowy państwa w KRS
Polsat News

- Optymalnym rozwiązaniem ustawowym dotyczącym asesorów byłoby powoływanie ich przez prezydenta - powiedział dziennikarzom po spotkaniu KRS z asesorami przedstawiciel prezydenta w KRS sędzia Wiesław Johann. Przypomniał, że to prezydent powołuje sędziów.

Johann, który uczestniczył w środowym spotkaniu, pytany przez dziennikarzy o jego zdaniem optymalne rozwiązanie sprawy asesorów zaznaczył, że nie chciałby mówić o konkretnych rozwiązaniach. Jak dodał, wydaje mu się, że optymalne byłoby przyjęcie takiej procedury, aby ostatecznie to były nominacje prezydenckie.

 

- Proszę pamiętać - prezydent ma prerogatywę powoływania sędziów, a asesorzy są takimi „sędziami na próbę" - zauważył Johann. - Dla mnie rozwiązaniem - chociaż nie jest to wprost zapisane w konstytucji - byłoby właśnie powoływanie asesorów przez prezydenta - stwierdził.

 

Pytany czy prezydent Andrzej Duda podejmie własną inicjatywę ustawodawczą dotyczącą asesorów zapewnił, że "prezydent, jeżeli będzie uważał za właściwe i stosowne podjęcie inicjatywy legislacyjnej, pewnie to zrobi". - Ale powiadam - prezydent musi to wszystko rozważyć z jednej i drugiej strony - dodał sędzia.

 

Jak podkreślił po środowym spotkaniu przedstawi prezydentowi, "to, co dzisiaj zostało powiedziane". - Prezydent sam jest prawnikiem, ceni sobie młodych ludzi i na pewno będzie patrzył na tę sprawę z punktu widzenia ich interesu - mówił dziennikarzom Johann. - O tym jestem głęboko przekonany - dodał.

 

KRS oceni, czy ponownie zająć się sprawą asesorów


Przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski zapowiedział w środę, że Krajowa Rada Sądownictwa zbada, czy może ponownie z urzędu ocenić kandydatów na asesorów, jeśli złożą oni dodatkowe brakujące dokumenty. Przedstawicielka asesorów Ewa Breś oceniła po spotkaniu, że propozycja KRS jest godna rozważenia.

 

W ubiegły poniedziałek KRS postanowiła nie powoływać 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali akty mianowania od ministra Zbigniewa Ziobry na czas nieokreślony. KRS skorzystała z prawa do wyrażenia sprzeciwu co do powierzenia asesorowi obowiązków sędziego. Uzasadniła swą decyzję brakami formalnymi - m.in. brakiem zaświadczeń lekarskich i psychologicznych.

 

- Odnosząc się do tych indywidualnych decyzji KRS, każdy z asesorów podejmie indywidualnie decyzję, czy np. uważa, że zasadnym jest uzupełnienie tych braków wskazanych przez KRS - powiedział sędzia Zawistowski.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie