11 listopada w Warszawie odbędzie się kilkanaście zgromadzeń. Największym ma być Marsz Niepodległości

Polska

Na 11 listopada zgłoszono w sumie 12 zgromadzeń publicznych - poinformowała w środę szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa Ewa Gawor. Jak dodała, największy ma być Marsz Niepodległości; jego organizatorzy deklarują, że weźmie w nim udział 50 tys. osób.

Jak poinformowali przedstawiciele miasta, mieszkańcy stolicy powinni być przygotowani na duże, trwające niemal przez cały dzień utrudnienia - m.in. zamknięte ulice w centrum miasta, objazdy kilkudziesięciu linii autobusowych i tramwajowych.

 

Marsz, organizowany przez środowiska narodowe, przejdzie ulicami Warszawy pod hasłem "My chcemy Boga". Rozpocznie się o godz. 15 na rondzie Dmowskiego, następnie jego uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, Wałem Miedzeszyńskim, Wybrzeżem Szczecińskim i ul. Siwca na błonia stadionu PGE Narodowy, gdzie zakończy się ok. godz. 19.

 

W związku z demonstracją w godz. 15-19 wyłączone będą ulice na trasie marszu: Marszałkowska (między Świętokrzyską a rondem Dmowskiego), Aleje Jerozolimskie wraz z mostem Poniatowskiego i al. ks. J. Poniatowskiego (od ronda Dmowskiego do ronda Waszyngtona) oraz Wybrzeże Szczecińskie i Wisłostrada.

 

Kontrmanifestację do Marszu Niepodległości organizuje Antifa, która zarejestrowała początek zgromadzenia na placu Politechniki na godz. 14. Demonstranci, których według organizatorów będzie 10 tysięcy, przejdą ulicami: Nowowiejską do placu Zbawiciela i dalej Mokotowską do placu Trzech Krzyży i Wiejską aż pod gmach Sejmu. Na czas przejścia manifestantów możliwe są czasowe wyłączenia z ruchu do godz. 18.

 

10 km Biegu Niepodległości


Już o godz. 11.11 rozpocznie się 29. Bieg Niepodległości na dystansie 10 kilometrów, w którym weźmie udział 18 tysięcy biegaczy. Sportowcy przebiegną na trasie: al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i aleją Niepodległości między ul. Stawki a ul. Rakowiecką.

 

W tym przypadku utrudnienia rozpoczną się już od godz. 5 rano i potrwają do godz. 16. Zamknięte będą: aleja Jana Pawła II między ul. Dziką i ul. Anielewicza i ul. Stawki od ul. Smoczej do ul. Dzikiej. Od godz. 9.30 do 14 zamknięta będzie al. Jana Pawła II od ul. Anielewicza do al. Solidarności. Z kolei od godz. 10.30 do 14 zamknięty będzie ciąg ulic: al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości - od Solidarności do Rakowieckiej.

 

Uroczystości państwowe na pl. Piłsudskiego


Uroczystości państwowe organizowane przez Kancelarię Prezydenta rozpoczną się o godz. 12 na placu Piłsudskiego. Ok. godz. 13 pododdziały wojskowe i grupy rekonstrukcyjne przejdą ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Jerozolimskimi i przejdą do Muzeum Wojska Polskiego.

 

W związku z uroczystościami w godz. 11-14 zamknięte będą ulice: Królewska (od Krakowskiego Przedmieścia do Marszałkowskiej), Wierzbowa, Ossolińskich, Moliera, Focha, Fredry, gen. Tokarzewskiego Karaszewicza i plac Piłsudskiego. Nie będzie można parkować wzdłuż ulic: Tokarzewskiego-Karaszewicza, Królewskiej, Ossolińskich, Wierzbowej, Moliera, Focha, Fredry, al. 3 Maja oraz przy placach Małachowskiego i Teatralnym.

 

Również o godz. 12 na placu Zamkowym rozpocznie się stacjonarne zgromadzenie Komitetu Obrony Demokracji pod hasłem "Niepodległa, Europejska". Organizatorzy zapowiedzieli uczestnictwo 5 tys. osób.


Autobusy i tramwaje zmienią trasy


Z kolei w godz. 13.30-16 odbędzie się parada motocyklowa pod hasłem "Rock Niepodległości". Motocykliści przejadą z Sulejówka z alei Piłsudskiego, Traktem Brzeskim, Czecha, Płowiecką, Ostrobramską, aleją Stanów Zjednoczonych, mostem Łazienkowskim, aleją Armii Ludowej, alejami Ujazdowskimi, Belwederską, Jana III Sobieskiego do Idzikowskiego.

 

Andrzej Franków, z-ca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego zapowiedział zmiany tras kilkudziesięciu linii autobusowych i tramwajowych - kierowane będą one na najbliższe przejezdne ulice. Szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronie www.ztm.waw.pl.

 

ZTM wystawi też ok. 60 posterunków nadzoru ruchu, w których pracownicy ZTM będą na bieżąco reagowali na zmieniającą się sytuację na ulicach i kierowali pojazdy na zmienione trasy. Relację na żywo będzie można śledzić na Facebooku i Twitterze ZTM; a w Śródmieściu uruchomione zostaną punkty informacyjne.

 

- Najpewniejszym środkiem transportu będzie metro. W sobotę I linia będzie kursowała co 5 minut, a II linia co 5-6 minut w zależności od pory dnia - powiedział Franków.

 

Poinformował też, że w pociągach Kolei Mazowieckich przez cały dzień, na obszarze pierwszej strefy biletowej, będą honorowane wszystkie bilety ZTM.

 

Michał Domaradzki z miejskiego biura polityki mobilności i transportu na środowej konferencji prasowej w biurze zarządzania kryzysowego zaapelował do mieszkańców, by zwracali uwagę na znaki i nie jeździli na pamięć oraz stosowali się do poleceń służb, które będą kierowały ruchem. "Wszelkie oznakowania na ulicach już się znajdują" - powiedział.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie