Wiara "winna przemieniać wszystkie dziedziny życia publicznego". Rada Episkopatu Polski za zakazem handlu we wszystkie niedziele

Polska
Wiara "winna przemieniać wszystkie dziedziny życia publicznego". Rada Episkopatu Polski za zakazem handlu we wszystkie niedziele
Pixabay.com/Alexas_Fotos

"Popieramy inicjatywę obywatelską, aby wszystkie niedziele były dniami wolnymi od pracy; prosimy stanowiących prawo państwowe, aby poddali głosowaniu projekt dotyczący wszystkich niedziel" - napisali w oświadczeniu członkowie Rady Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Oświadczenie Rady Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich zostało opublikowane na oficjalnej stronie internetowej KEP.

 

Jak czytamy w oświadczeniu - podpisanym przez przewodniczącego Rady biskupa Ignacego Deca oraz jej sekretarza o. prof. Kazimierza Lubowickiego - jej członkowie postanowili "dać wyraz zdecydowanego poparcia inicjatywie obywatelskiej, aby wszystkie niedziele były dniami wolnymi od pracy".

 

"Po uroczystych obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski z udziałem najwyższych władz rządowych i kościelnych nie ma powodu, abyśmy wstydzili się powiedzieć, że świętowanie niedzieli to nałożony przykazaniem Bożym obowiązek religijny chrześcijan, który w porządku demokratycznym winien być uszanowany" - napisali członkowie Rady.

 

Dodali, że jeżeli będzie taka "wola polityczna", to projekt zostanie uchwalony i wprowadzony w życie. "Prosimy zatem stanowiących prawo państwowe, aby uszanowali wolę obywateli, od których otrzymali mandat działania, i poddali głosowaniu projekt dotyczący wszystkich niedziel" - czytamy w oświadczeniu.

 

"Wolne niedziele nie stanowią przeszkody w rozwoju gospodarczym"

 

Członkowie Rady ds. Apostolstwa Świeckich zaznaczyli, że wiara nie jest prywatną sprawą wiernych, ale "winna kształtować i przemieniać wszystkie dziedziny życia publicznego". Dodali, że troska o zysk nigdy nie może przeważyć troski o człowieka.

 

"Jest to ważne tym bardziej, że wielu pracowników ma na tyle słabą pozycję wobec pracodawców, że sami nie są w stanie się obronić. Często są to zagraniczne firmy i korporacje, które w swoich krajach korzystają z dobrodziejstwa odpoczynku niedzielnego, a na naszych Rodaków i na polskie prawo, patrzą przede wszystkim pod kątem jak najniższych kosztów produkcji i jak największych zysków" - napisali.

 

Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia, odmawianie prawa do świętowania niedzieli niekoniecznie wypływa z racji ekonomicznych. "Wysoko rozwinięte kraje europejskie świętują niedzielę. Znane są też oświadczenia przeprowadzających z sukcesem reformy gospodarcze w Polsce, że wolne niedziele nie stanowią przeszkody w rozwoju gospodarczym" - czytamy w oświadczeniu.

 

"Pracownik wypoczęty pracuje wydajniej"


Członkowie Rady ds. Apostolstwa Świeckich podkreślili, że wolna niedziela leży w interesie zarówno pracowników jak i pracodawców. "Pracownik wypoczęty i zadowolony ze swego życia osobistego i rodzinnego pracuje wydajniej. Z drugiej strony nie można człowieka traktować wyłącznie jako siłę roboczą. Historia pamięta dramatyczne konsekwencje tego błędu antropologicznego" - wyjaśnili.

 

Dodali, że należy stworzyć warunki, aby każdy mógł budować więzi rodzinne i przyjacielskie, ponieważ "prawo do życia w małżeństwie i rodzinie jest jednym z najbardziej podstawowych praw człowieka".

 

"Nieporozumieniem, noszącym ślady manipulacji jest podejmowanie w dyskusjach o niedzieli wolnej od pracy tego, że muszą być otwarte np. stacje benzynowe, restauracje, komunikacja miejska itp. To problem pozorny, od zawsze uregulowany. Powszechnie wiadomo, że w niedzielę muszą pracować służby konieczne do funkcjonowania społeczeństwa" - czytamy w komunikacie.


"Nie lekceważmy Pana Boga w życiu publicznym"

 

"W czasie, gdy budujemy Świątynię Bożej Opatrzności jako wotum narodowe i przybliżamy się do świętowania stulecia odzyskania niepodległości, nie lekceważmy Pana Boga w życiu publicznym i nie uzurpujmy sobie prawa do organizowania życia narodowego tak, jakby Bóg nie istniał" - zaapelowali członkowie rady.

 

Pod koniec października, sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Po poprawkach, projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

 

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w każdą niedzielę, w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.

 

Projekt przewiduje wejście w życie ustawy 1 stycznia 2018 r.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie