Obraz zaliczany do polskich strat wojennych wystawiony na londyńskiej aukcji. Ministerstwo chce wycofania go ze sprzedaży

Świat
Obraz zaliczany do polskich strat wojennych wystawiony na londyńskiej aukcji. Ministerstwo chce wycofania go ze sprzedaży
sothebys.com

Wydział ds. Strat Wojennych MKiDN podjął działania mające na celu wycofanie ze sprzedaży, wystawionego na aukcji w Londynie, obrazu Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów" - poinformowało we wtorek ministerstwo kultury. Londyński dom aukcyjny Sotheby's poinformował z kolei, że współpracuje ze stroną polską ws. tego obrazu.

"Rzeczpospolita" napisała w poniedziałek, że arcydzieło zaliczone do polskich strat wojennych zostało wystawione na aukcji obrazów w Londynie. Znalazł się on w katalogu londyńskiego domu aukcyjnego Sotheby's wśród dzieł sztuki rosyjskiej, których sprzedaż planowana jest na 28 listopada.

 

"Wystawiona na aukcji wersja kompozycji jest tożsama z tą zarejestrowaną w bazie strat wojennych MKiDN. Wydział ds. Strat Wojennych sprawdza teraz wojenne losy obiektu oraz podjął działania mające na celu jego wycofanie ze sprzedaży" - napisano w komunikacie MKiDN.

 

Londyński dom aukcyjny Sotheby's przekazał PAP, że "pracuje z polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu pełnego zrozumienia sytuacji" dotyczącej obrazu Henryka Siemiradzkiego.

 

Prezentowany w Zachęcie w 1939 r.


Henryk Siemiradzki (1843-1902) - był przedstawicielem akademizmu w polskim malarstwie i członkiem wielu akademii europejskich. Malował obrazy o tematyce antycznej i chrześcijańskiej, co przełożyło się na jego dużą popularność. Jednym z jej objawów są aż cztery znane wersje obrazu "Taniec wśród mieczów".

 

Jedna z nich, z 1881 roku, znajduje się w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie, natomiast mniejsza kompozycja z 1887 r. została sprzedana na aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku, ustanawiając rekord aukcyjny dla jej twórcy.

 

Jak informuje resort kultury, obraz obecnie wystawiony na aukcji, jest "najmniejszą ze znanych wersji przedstawienia i najbardziej z nich szkicową". "Był prezentowany w warszawskiej Zachęcie na wystawie monograficznej Henryka Siemiradzkiego latem 1939" - dodano.

 

W ciągu ostatnich pięciu lat, dzięki staraniom ministerstwa kultury odzyskano ponad 340 cennych obiektów, które powróciły z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a także odnalezione zostały na terenie kraju.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie