Pomnik poświęcony Polakom zamordowanym podczas II wojny światowej. Z taką inicjatywą wystąpił niemiecki architekt
Niemiecki architekt Florian Mausbach wystąpił z inicjatywą wzniesienia w Berlinie pomnika poświęconego Polakom zamordowanym podczas II wojny światowej. Monument miałby stanąć naprzeciw ośrodka przymusowych wysiedleń. Ambasada RP popiera pomysł.
- Do ponad 70 osobistości niemieckiego życia politycznego skierowałem apel o wsparcie inicjatywy budowy pomnika poświęconego polskim ofiarom niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 - powiedział Mausbach w Berlinie.
Wśród osób, które już zgłosiły swój akces do tej inicjatywy, są - jak podkreślił - byli przewodniczący Bundestagu - Wolfgang Thierse (SPD) i Rita Suessmuth z CDU.
- Proponowana przeze mnie lokalizacja - naprzeciwko ośrodka dokumentacyjnego przymusowych wysiedleń i ucieczek - ilustrowałaby doskonale zależność między przyczyną, a skutkami (wojny) - zaznaczył emerytowany niemiecki urbanista. Jego zdaniem pomnik powinien stanąć w okolicach Dworca Anhalckiego przy Askanischer Platz.
"Wszystko w rękach Bundestagu"
- Od wielu lat mówi się o konieczności upamiętnienia w stolicy Niemiec polskich ofiar. Postanowiłem coś w tym kierunku wreszcie zrobić - dodał Mausbach. Jego zdaniem decyzja o realizacji budowy zależy od wybranego we wrześniu nowego parlamentu. - Wszystko w rękach Bundestagu - podkreślił.
W centrum Berlina stoją pomniki poświęcone pomordowanym Żydom, homoseksualistom, Romom i żołnierzom radzieckim. O budowie pomnika poświęconego polskim ofiarom II wojny światowej mówi się od lat, jednak wszystkie inicjatywy nie wyszły poza etap wstępnych dyskusji.
"Wpisuje się w oczekiwania strony polskiej"
Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski powiedział, że od początku swojej misji w Niemczech zabiega o powstanie miejsca poświęconego polskim ofiarom wojny. - W pełni popieramy tę inicjatywę - dodał dyplomata. Jego zdaniem pomysł Mausbacha "wpisuje się w oczekiwania strony polskiej".
73-letni Mausbach jest emerytowanym urbanistą, byłym szefem Federalnego Urzędu Budownictwa i Planowania Przestrzennego. Z jego inicjatywy w byłym bunkrze rządowym w Ahrweiler urządzone zostało muzeum zimnej wojny.
Mausbach zapowiedział, że o szczegółach projektu poinformuje na konferencji prasowej 15 listopada w Berlinie.
Czytaj więcej
Komentarze