Woda w Czarnym Dunajcu skażona. Sanepid zamknął wodociąg

Polska
Woda w Czarnym Dunajcu skażona. Sanepid zamknął wodociąg
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Nowotarski sanepid ponownie zamknął wodociąg w Czarnym Dunajcu - poinformowała w poniedziałek szefowa inspektoratu Jolanta Bakalarz. Skażenie wykryto pod koniec sierpnia i do tej pory władze gminy nie mogą sobie poradzić z tym problemem.

- Mikrobiologicznie ta woda jest dobra, natomiast jest tak duże skażenie biochemiczne, że woda nie jest bezpieczna dla ludzi - wyjaśniła Bakalarz.

 

Jak dodała, badania wykazały znacznie przekroczone normy manganu i żelaza, ponadto woda jest mętna i ma nieprzyjemny zapach.

 

Zanieczyszczenie przy wysokich stanach rzeki

 

Ujęcie wody dla Czarnego Dunajca jest zlokalizowane na rzece o tej samej nazwie. Gmina jest zobowiązana do ustalenia źródła skażenia i oczyszczenia wodociągu.

 

Jak powiedział sekretarz gminy Michał Jarończyk, źródło skażenia nie zostało wykryte, ale urzędnicy przypuszczają, że stan rzeki Czarny Dunajec wpływa na jakość wody w wodociągach.

 

- Zanieczyszczenie pojawia się przy wysokich stanach rzeki, dlatego borykamy się z tym problem od dłuższego czasu. Chcemy zaangażować Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska do wykonania szczegółowego monitoringu rzeki - powiedział Jarończyk.

 

- Do tej pory nie mieliśmy takiego dużego zanieczyszczenia - dodał.

 

Silne skażenie bakteryjne

 

Pod koniec sierpnia w wodociągu w Czarnym Dunajcu wykryto silne skażenie bakteryjne. Wykryto bakterie Escherichia coli, bakteriami grupy coli i enterokokami kałowymi.

 

Mieszkańcy tej niespełna 4-tysięcznej miejscowości nadal muszą korzystać z wody dowożonej beczkowozami.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie