Waszczykowski: politycy niemieccy powinni odciąć się od prób dyscyplinowania Polski

Polska
Waszczykowski: politycy niemieccy powinni odciąć się od prób dyscyplinowania Polski
PAP/Radek Pietruszka

Sprawę wypowiedzi niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen zamknęłoby odcięcie się niemieckich polityków od prób dyscyplinowania Polski - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski. Zaznaczył, że polski rząd nie chce robić wokół tej sprawy "wielkiej dyskusji politycznej".

W ubiegły czwartek szefowa niemieckiego MON Ursula von der Leyen w talkshow w ZDF (2. programie publicznej telewizji) uznała za istotne, by wspierać "zdrowy demokratyczny opór" młodej generacji w Polsce. Minister stwierdziła również, że chciałaby "wziąć w obronę kraje wschodnioeuropejskie".

 

Wypowiedź medialna von der Leyen była w poniedziałek przedmiotem spotkania dyrektora departamentu wojskowych spraw zagranicznych MON płk. Tomasza Kowalika z attaché obrony Niemiec płk. Andreasem Meisterem.

 

Po spotkaniu rzeczniczka MON ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz poinformowała, że MON nie przyjmuje do wiadomości stanowiska attaché obrony Niemiec. Resort za niedopuszczalne uznał "wzywanie obywateli drugiego państwa do działań antyrządowych".

 

"Wrażliwe relacje między Niemcami a Polską"


Z kolei rzeczniczka ambasady Niemiec w Warszawie Christina Wegelein powiedziała w poniedziałek, że wypowiedź minister obrony miała w większości pozytywny wydźwięk, a kontrowersje wzbudziło jedno zdanie wyrwane z kontekstu.

 

Waszczykowski pytany w poniedziałek w radiowej Trójce, czy wizyta niemieckiego attache obrony w MON zamyka sprawę kontrowersji wokół słów von der Leyen, powiedział: "Chyba nie". Powołał się w tym kontekście na komentarze polityków niemieckich, którzy - jak powiedział - sympatyzując z niemiecką minister obrony "nie wspominają, że ona popełniła jakiś lapsus, czy została źle zrozumiana, tylko kontynuują jej myśl o tym, że powinna dyscyplinować rząd PiS i Jarosława Kaczyńskiego".

 

Według niego sprawę zamknęłoby wycofanie się polityków niemieckich z tego stanowiska i przyznanie, że "zaprzyjaźnione państwo, będące sojusznikiem zarówno w Unii, jak i w NATO, nie powinno być dyscyplinowane przez innych polityków niemieckich".

 

Dodał, że nie powinno to mieć miejsca "szczególnie w takich wrażliwych relacjach, jakie są między Niemcami a Polską".

 

Dopytywany, czy będzie rozmawiał o tej sprawie ze swoim niemieckim odpowiednikiem Sigmarem Gabrielem, Waszczykowski powiedział, że ma nadzieję, że uda im się porozmawiać przy okazji przyszłotygodniowego spotkania Rady ds. zagranicznych w Brukseli. - Nie chcemy robić z tego wielkiej dyskusji politycznej – zastrzegł.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie