Sprawdź, którą firmę "obchodzi", czy kupuje drewno z wycinki w Puszczy Białowieskiej. Zielona i czarna lista dostawców

Polska

- Siedem firm zadeklarowało, że nie kupi drewna z nadleśnictwa Białowieża, w którym wbrew decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE trwa wycinka drzew, ale wielu innych to nie obchodzi - powiedział Paweł Wrabec z ruchu Obywatele RP. Jak dodał, przedstawiciele ruchu wysłali listy do ok. 130 producentów - odbiorców drewna z Puszczy Białowieskiej, w których domagali się, aby nie kupować tego drewna.

- W puszczy dzieje się masakra. Nie możemy być bierni. Jako Obywatele RP nie możemy być bierni, gdy łamane jest prawo - podkreślił Wrabec podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Ogłosił uruchomienie strony internetowej wolnapuszcza.pl, która ma wspierać akcję informacyjną o tej samej nazwie.

 

Celem kampanii jest dotarcie do jak największej liczby osób i uświadamianie, że "wykorzystywanie drewna z wycinek puszczy jest niezgodne z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości.

 

"Zdrajcy Polski"

 

Jak poinformował Wrabec, przedstawiciele ruchu wysłali listy do ok. 130 firm, domagając się, aby nie kupowały już drewna z nadleśnictwa Białowieża. Siedem z nich przyznało rację Obywatelom RP i zapewniło, że więcej nie będą zaopatrywać się w drewno z wycinki. - Reszta, albo w ogóle nie odpowiedziała, albo odpowiedziała nazywając nas zdrajcami Polski - dodał Wrabec.

 

Na stronie kampanii jest czarna lista "nazw i adresów firm, których Puszcza Białowieska nie obchodzi, czyli producentów wykorzystujących drewno z wycinki oraz zielona lista firm zaufanych.

 

 

- Lista zielona jest otwarta. Firmy mogą się do nas zgłaszać i deklarować zaprzestanie procedur kupowania drewna z Puszczy. Mamy nadzieję, że lista będzie się sukcesywnie powiększać  - zapewnił przedstawiciel Obywateli RP.

 

"Szaleństwa pana Szyszki"

 

- Nie twierdzę, że nasza akcja będzie miała efekt natychmiastowy, ale wszelki sposób moblizacji społeczeństwa w obronie puszczy ma głęboki sens - zapewnił Wrabec. Według byłego dziennikarza, część przedsiębiorców nawet nie zdaje sobie sprawy z wyroku Trubynału.

 

- Garstka ludzi nie jest w stanie powstrzymać szaleństwa pana Szyszki - podsumował Wrabec.

 

 

Minister chroni puszczę

 

Decyzja o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych została podjęta przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pod koniec lipca. To środek tymczasowy, o który wnioskowała Komisja Europejska.

 

Minister środowiska Jan Szyszko oraz przedstawiciele Lasów Państwowych podkreślają, że Polska stosuje się do decyzji o wstrzymaniu wycinki, a drzewa obecnie wycinane i wywożone z puszczy są usuwane ze względu na bezpieczeństwo publiczne.

 

Według resortu jego działania są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej oraz są niezbędne dla ochrony przyrody.

 

polsatnews.pl

bas/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze