Prezydent Duda: Polska aktywnie wspiera walkę z Państwem Islamskim

Polska
Prezydent Duda: Polska aktywnie wspiera walkę z Państwem Islamskim
PAP/Paweł Supernak

- Polska aktywnie wspiera walkę z Daesz i wysiłek irackich władz mający na celu odzyskanie integralności terytorialnej - powiedział prezydent Andrzej Duda. Według irackiego przywódcy Fuada Masuma, Irak potrzebuje dalszego wsparcia krajów, które mu go udzielały w ostatnich latach.

Polski prezydent wzniósł toast na cześć prezydenta Iraku, którego podjął w poniedziałek na kolacji.

 

- Obecnie nasze kraje wspólnie walczą o pokój przeciwko terroryzmowi i fundamentalizmowi religijnemu - podkreślił Duda. Wyraził szacunek dla irackiej armii w walce z terrorystami z Al-Kaidy i Państwa Islamskiego.

 

- Polska aktywnie wspiera walkę z Daesz (Państwo Islamskie) i wysiłek irackich władz mający na celu odzyskanie integralności terytorialnej państwa, a także konsekwentnie wspiera jedność i suwerenność Republiki Iraku - powiedział prezydent Duda.

 

- Mając nadzieję na rychłe osiągnięcie pełnej stabilizacji sytuacji w Iraku jesteśmy gotowi uczestniczyć w odbudowie pańskiego kraju - zadeklarował.

 

Zaznaczył, że region Bliskiego Wschodu leży w sferze szczególnego zainteresowania Polski. - Liczę na owocną współpracę z panem prezydentem, pańskim krajem, jego władzami, zwłaszcza podczas zasiadania przez Polskę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie otrzymaliśmy przewodnictwo nad irackim komitetem sankcyjnym - powiedział Duda.

 

"Irakijczycy nie dopuszczali się aktów agresji wobec chrześcijan"


Prezydent Iraku podkreślił, że chrześcijanie w Iraku są nieodłączną częścią irackiej tożsamości. - Irakijczycy nie dopuszczali się aktów agresji wobec chrześcijan. Natomiast z rąk terrorystów z Daesz zarówno chrześcijanie, jak i jazydzi i inni bardzo wiele wycierpieli - mówił Masum.

 

Przekonywał, że pomimo mozaiki religijnej i etnicznej naród iracki jest jednością, o czym świadczy to, że do walki z Państwem Islamskim stanęli ramię w ramię wszyscy Irakijczycy.

 

- Nie było już różnic pomiędzy muzułmaninem a niemuzułmaninem, różnic wewnętrznych pomiędzy różnymi nurtami w islamie, a także pomiędzy różnymi narodowościami, które są w naszym kraju - zaznaczył Masum. - Wszyscy stawili opór Daesz - dodał.

 

Jak mówił, Państwo Islamskie stanowi w dużej mierze zamknięty rozdział w historii Iraku, choć - jak przyznał iracki prezydent - niebezpieczeństwo terrorystyczne pozostaje. - Stąd potrzebne jest wsparcie, w szczególności krajów, które go już udzielały w ostatnich latach. Wśród nich jest Polska - podkreślił prezydent Iraku.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie