Podtopienia niedaleko Darłowa. Pięćset hektarów rozlewisk

Polska
Podtopienia niedaleko Darłowa. Pięćset hektarów rozlewisk
Polsat News

W gminie Darłowo wylała rzeka Wieprza. Powstało pięciusethektarowe rozlewisko. Woda zalała drogę powiatową z Zielnowa do Zakrzewa. Niedawno gminę Darłowo nawiedziły bardzo intensywne opady deszczu i nie wszędzie udało się uprzątnąć skutków gwałtownych ulew.

Poziom wody w rzece Wieprzy powoli opada. W ubiegłym tygodniu rzeka wystąpiła z koryta i osiągnęła poziom ponad 460 cm przekraczając stan alarmowy. Sytuację utrudniła sytuacja pogodowa. Silny wiatr doprowadził do tzw. cofki. To dlatego sytuację w ubiegłym tygodniu pogorszyła woda morska, która z Bałtyku została wepchnięta przez wiatr do koryta rzecznego.

 

- Straty są ogromne, ciężkie do wyszacowania. Rolnicy jeszcze nie zgłosili się do władz samorządowych. Pola były obsiane zbożami jesiennymi. Widziałem także w Zielnowie jak marchewkę wykopywano dosłownie z jeziora - powiedział Polsat News wójt gminy

 

- O stratach informujemy wojewodę, który powołuje komisję i wycenia straty - powiedział wójt.

 

Jeśli będą kolejne opady deszcz, to może się okazać, że woda ponownie zagrozi. W strefie zagrożenia podtopieniami są domostwa i zabudowania gospodarcze.

 

Gmina poinformowała, że wszystkie służby są na to przygotowane i w razie konieczności są nastawione na zabezpieczenie domów przed podtopieniem na przykład workami z piaskiem.

 

Ostatnio podobna sytuacja w Darłowie miała miejsce w sierpniu.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie