"Obóz rządzący raczej omija Europę, niż walczy o swoje". Ujazdowski o polityce zagranicznej rządu

Polska

- Wystąpiłem z PiS w obronie prawa, niezależnych instytucji, prezentując zupełnie inną wizję polskiej polityki zagranicznej - powiedział w programie "Graffiti" Kazimierz Michał Ujazdowski. Według europosła wybranego z list Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński "nie podejmie tego ryzyka" i nie zostanie premierem w miejsce obecnej szefowej gabinetu Beaty Szydło.

W marcu Ujazdowski zdecydował się na odejście z PiS. - Nie mogę godzić się na strategię przyjętą przez PiS po wyborach, która zwiększa konflikty, prowadzi do głębokich podziałów społecznych i wyraża brak szacunku dla instytucji, w szczególności dla Trybunału Konstytucyjnego - argumentował wówczas swoje odejście.

 

"Interes narodowy przemawia za tym, by walczyć o swoje w Europie"

 

W programie "Graffiti" w Polsat News przyznał, że jego decyzja dotyczy m.in. obrony prawa i niezależnych instytucji. Jak dodał, prezentuje on "zupełnie inną wizję polskiej polityki zagranicznej" niż rząd.

 

- Taką, która zakłada naszą aktywną obecność w Europie i walkę o swoje w Europie, a obóz rządzący robi zupełnie inne rzeczy - stwierdził.

 

Jego zdaniem, obóz rządzący "raczej wycofuje się czy oddala się, omija Europie, niż walczy o swoje". - Interes narodowy przemawia za tym, by walczyć o swoje w Europie - dodał.

 

"Rząd rządzony spoza instytucji oficjalnej"

 

Europoseł pytany był również o sprawę rekonstrukcji rządu. Ujazdowski powiedział, że jego zdaniem Jarosław Kaczyński nie zostanie premierem. - Wydaje mi się, że nie podejmie tego ryzyka - dodał.

 

Zauważył jednak, że "tylko to byłaby jakościowa zmiana".

 

Zdaniem Ujazdowskiego obecnie mamy "rząd rządzony spoza instytucji oficjalnej". Europoseł podkreślił m.in. fakt, że to Jarosław Kaczyński interweniuje w sprawie konfliktów między ministrami i to on prowadzi negocjacje z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

Polsat News

zdr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie