MSZ gotowe zwrócić się w sprawie wraku tupolewa do trybunałów międzynarodowych

Polska
MSZ gotowe zwrócić się w sprawie wraku tupolewa do trybunałów międzynarodowych
Polsat News

- MSZ jest przygotowane do zwrócenia się w sprawie wraku prezydenckiego Tu-154M do trybunałów międzynarodowych - powiedział w poniedziałek szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Zaznaczył jednak, że decyzja polityczna w tej sprawie "musi zapaść na wyższym szczeblu".

Waszczykowski zapowiedział w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że w połowie listopada zamelduje premier Beacie Szydło, że "zadania postawione przez MSZ zostały wykonane". Pytany w poniedziałek w radiowej Trójce, czy zamelduje jej także "gotowość do podjęcia następnych zadań w tym samym miejscu", odpowiedział: "Tak jest".

 

"Wszystkie zadania, które zostały postawione dyplomacji polskiej, zarówno w dokumentach programowych PiS, które zostały przyjęte w lipcu 2015 r., jak i potem w wystąpieniach rządowych pani premier zostały zrealizowane" - podkreślił szef MSZ.

 

Zostały podjęte "wszystkie działania"

 

Na uwagę prowadzącej wywiad dziennikarki, że w wielu jego wypowiedziach pojawiała się kwestia odzyskania wraku prezydenckiego Tu-154M, który rozbił się w katastrofie pod Smoleńskiem, polityk zapewnił, że w sprawie tej zostały podjęte "wszystkie działania".

 

"To jest skomplikowana kwestia nacisku nie tylko państwa polskiego, a decyzje polityczne nie zostały podjęte - one wykraczają poza prerogatywy MSZ - czy np. zwrócić się formalnie do trybunałów międzynarodowych" - tłumaczył minister. "Ministerstwo jest przygotowane na taki krok, natomiast decyzja polityczna musi zapaść na wyższym szczeblu" - zaznaczył.

 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, pasażerowie i członkowie załogi - w tym para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie