Minister sprawiedliwości uhonorował mężczyzn, którzy obezwładnili nożownika w Stalowej Woli

Polska
Minister sprawiedliwości uhonorował mężczyzn, którzy obezwładnili nożownika w Stalowej Woli
PAP/Marcin Obara

- Mam zaszczyt uhonorować dziś dwóch dzielnych ludzi, przed którymi chylę czoła. Postanowili zaryzykować własnym życiem i zdrowiem, by ratować innych. Stanęli w obronie ludzi, chroniąc kolejne osoby przed prawdopodobnym zranieniem i śmiercią. Stanęli tym samym w obronie porządku prawnego, który jako minister sprawiedliwości-prokurator generalny mam za zadanie strzec - powiedział Zbigniew Ziobro.

Jak dodał, nagrodzeni mężczyźni wykazali się "realnym aktem odwagi".

 

- Mogli uciec, tak jak większość osób, i nie można nikomu z tego czynić zarzutu. Ale oni postanowili zaryzykować, by ratować nie siebie, ale ratować innych - podkreślił.

 

- Niech to będzie sygnałem dla całej opinii publicznej w Polsce, że takie postawy są godne szacunku i warte naśladowania - zaznaczył Ziobro.

 

Minister wręczył uhonorowanym mężczyznom pamiątkowe zegarki i listy z osobistym podziękowaniem.

 

Zarzut usiłowania zabójstwa dla Konrada K.

 

Sprawca ataku - Konrad K. - 21 października usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób poprzez atakowanie dwoma nożami i zadawanie im ran w klatkę piersiową, jamę brzuszną i plecy, w wyniku czego jedna osoba zmarła, a osiem innych zostało rannych. Grozi mu dożywocie.

 

Sąd Rejonowy w Stalowej Woli, na wniosek prokuratury, zdecydował o aresztowaniu mężczyzny. Ze względu na stan zdrowia podejrzany trafił do aresztu w Krakowie przy ul. Montelupich, gdzie jest oddział psychiatryczny.

 

Napastnik obwinia społeczeństwo za swoje niepowodzenia

 

Jak ujawniła prokuratura 27-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia; nie podał jednak jednoznacznie motywów swojego działania.

 

Z jego wyjaśnień wynika, że za swoje niepowodzenia życiowe obwinia społeczeństwo. Ujawniono też, że mężczyzna leczył się wcześniej psychiatrycznie.

 

27-letni Konrad K. zaatakował nożami klientów galerii handlowej przy ul. Chopina w Stalowej Woli 20 października. Jedna z jego ofiar - około 50-letnia kobieta - w wyniku obrażeń zmarła. Kilka zostało ciężko rannych. Uhonorowani w poniedziałek Tomasz Niemiec ze Stalowej Woli i Ryszard Żbik z Halinowa obezwładnili i zatrzymali sprawcę, który trafił w ręce policji. - Ofiar nożownika byłoby prawdopodobnie więcej, gdyby nie bohaterskie zachowanie obu mężczyzn - wskazał resort sprawiedliwości.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie