Atak terrorystów na stację benzynową w Międzyrzeczu. Strzały, zabici, ranni - ćwiczenia policji

Polska

Napaść uzbrojonych w karabiny maszynowe terrorystów na pełną klientów stację benzynową w Międzyrzeczu (woj. lubuskie) przewidywał scenariusz IX Międzynarodowych Ćwiczeń Zespołów Ratowniczych GREEN MEDline 2017. Brały w nich udział policja, wojsko, straż pożarna oraz polskie i niemieckie pogotowie ratunkowe.

Około godz. 10:30 na teren stacji paliw w Międzyrzeczu wtargnęło dwóch uzbrojonych w broń długą mężczyzn, którzy wzięli za zakładników osoby z obsługi stacji oraz przebywających tam klientów.

 

Negocjacje z "terrorystami"

 

Jeden z terrorystów wziął zakładnika i wyszedł z nim przed stację paliw gdzie podjęte zostały z nim negocjacje realizowane przez negocjatorów policyjnych. Jednym z żądań było uwolnienie jego kolegi osadzonego w Areszcie Śledczym w Międzyrzeczu i umożliwienie im odjechania z miejsca zdarzenia.

 

Na miejscu zdarzenia powstało ruchome stanowisko dowodzenia. Była to siedziba dowódcy działań, do którego na bieżąco spływały wszystkie informacje. Dowódca z tego miejsca wydawał polecenia oraz prowadził nadzór nad całą akcją.

 

Podczas negocjacji zamachowiec zauważył, że kilkanaście osób ucieka z terenu stacji bocznym wyjściem. Mężczyzna otworzył do nich ogień raniąc kilkanaście osób. W tym czasie zakładnik, który stał z zamachowcem uciekł z miejsca zdarzenia. Zamachowiec został zneutralizowany przez strzelca wyborowego.

 

Saperzy rozbrajali "ładunek"

 

Równocześnie grupa bojowa Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji weszła na teren stacji paliw gdzie unieszkodliwiła drugiego zamachowca oraz dokonała sprawdzenia pomieszczeń. Po dokładnym sprawdzeniu policjanci wyprowadzili obsługę stacji paliw w miejsce bezpieczne.

  

Do działania przystąpiły grupy ratownictwa medycznego, które udzieliły pierwszej pomocy poszkodowanym. Jednocześnie z relacji osoby, która uciekła zamachowcom wynika, że na teren stacji paliw przyjechali oni samochodem i zaparkowali go na parkingu bocznym. Grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego przystąpiła do rozpoznania w trakcie, którego w pojeździe znalazła przedmiot wyglądem przypominający ładunek wybuchowy.

 

Nastąpiło zabezpieczenie ładunku i wywiezienie go z terenu zaistniałego zdarzenia. Po neutralizacji zagrożenia do pracy przystąpiły grupy operacyjno-dochodzeniowe, które prowadziły czynności na miejscu zdarzenia. Ich zadaniem było zabezpieczenie śladów i zebranie materiału dowodowego.

 

Międzynarodowa kooperacja

 

Ćwiczenie, które odbyło się 4 listopada 2017 roku w Międzyrzeczu, to efekt współpracy służb odpowiedzialnych za reagowanie w sytuacjach kryzysowych, w szczególności o charakterze antyterrorystycznym. Brali w nich udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, policjanci Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gorzowie Wlkp. oraz zespołu negocjatorów, żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu oraz polskie i niemieckie medyczne zespoły ratunkowe.

 

Ćwiczeniom przyglądali się wojewoda lubuski Władysław Dajczak, pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Gorzowie Wlkp. insp. Krzysztof Sidorowicz, starosta międzyrzecki Grzegorz Gabryelski, wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin powiatu międzyrzeckiego oraz zaproszeni goście.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie