W poniedziałek strajk ostrzegawczy w kopalni "Ruda" - zapowiada Sierpień'80

Polska
W poniedziałek strajk ostrzegawczy w kopalni "Ruda" -  zapowiada Sierpień'80
pgg.pl
Kopalnia Węgla Kamiennego Ruda powstała 1 lipca 2016 r. z połączenia kopalń: Bielszowice, Halemba-Wirek, Pokój, które znajduja sie w Rudzie Śląskiej.

W godz. od 6 do 8 w poniedziałek, 6 listopada, w trzech oddziałach Kopalni Węgla Kamiennego "Ruda", należącej do Polskiej Grupy Górniczej, odbędzie strajk ostrzegawczy - zapowiedział w piątek Przemysław Skupin, przewodniczący Sierpnia'80 w PGG, cytowany przez portal wnp.pl. Powodem akcji jest niejednolity system wypłat premii, tzw. jednorazówek w ramach kopalni.

KWK "Ruda" powstała w lipcu 2016 roku z połączenia trzech rudzkich kopalń: "Bielszowice", "Halemba-Wirek" i "Pokój". Mimo zmian organizacyjnych nie ujednolicono zasad przyznawania jednorazowych premii. Państwowa Inspekcja Pracy nakazała wprowadzenie jednego regulaminu wynagradzania i premiowania pracowników.

 

Dwa spory zbiorowe

 

Sierpień'80 chce, aby był to system obowiązujący w "Halembie" - według określonych zasad, a nie uznaniowy do decyzji kierowników oddziałów - jak w pozostałych częściach kopalni. Tego dotyczy pierwszy z dwóch sporów zbiorowych Sierpnia\'80 z dyrekcją kopalni.

 

Powodem drugiego sporu jest żądanie związku, aby oszczędności z funduszu płac wypłacono pracownikom w postaci jednorazowych nagród: od 400 do 1000 zł - zależnie od miejsca pracy na dole i na powierzchni.

 

27 października związkowcy z Sierpnia’80 ogłosili pogotowie strajkowe. W poniedziałek ma się odbyć dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a we wtorek - kolejne rozmowy z dyrekcją kopalni.

 

Referendum w sprawie czynnego strajku

 

Na ten dzień Sierpień\'80 zapowiedział też referendum w kopalni ws. sporu zbiorowego, podczas którego ma zapytać górników m.in. o ewentualność przeprowadzenia strajku czynnego.

 

KWK "Ruda" zatrudnia ponad 6,5 tys. osób, z czego 5,2 tys. "pod ziemią".

 

wnp.pl. Dziennik Zachodni, polsatnews.pl 

dro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie