Trump grozi Korei Płn. Nie wyklucza spotkania z Putinem

Świat
Trump grozi Korei Płn. Nie wyklucza spotkania z Putinem
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Prezydent USA Donald Trump w wywiadzie przed wylotem do Azji, dokąd w piątek udaje się z 10-dniową wizytą, po raz kolejny pogroził Korei Płn. za jej próby rakietowe i jądrowe. Nie wykluczył, że podczas tego tournee spotka się z liderem Rosji Władimirem Putinem.

- Mamy jeden problem. Nazywa się Korea Północna - powiedział Trump w czwartkowym wywiadzie dla Fox News. - Wydaje mi się, że Korea Północna jest sprawą, którą rozwiążemy, a jeśli jej nie rozwiążemy, to nie będzie to dla nich bardzo przyjemne. To nie będzie bardzo przyjemne dla nikogo - ostrzegł. Nie podał szczegółów.

 

Trump wypowiadał się przed początkiem swej 10-dniowej podróży do Azji, podczas której odwiedzi Japonię, Koreę Południową, Chiny, Wietnam i Filipiny. Będzie to najdłuższa wizyta szefa amerykańskiego państwa na kontynencie azjatyckim od 25 lat.

 

"Putin jest dla nas bardzo ważny"


Prezydent wspomniał też o możliwości spotkania z Putinem. - Możliwe jest moje spotkanie z Putinem. Powtórzę, Putin jest dla nas bardzo ważny, ponieważ może nam pomóc z Koreą Północną, może nam pomóc w Syrii. I powinniśmy porozmawiać o Ukrainie - oświadczył Trump.

 

Do tych rozmów mogłoby dojść przy okazji dorocznego spotkania przywódców państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) zaplanowanego na 11-12 listopada w mieście Danang, w środkowym Wietnamie.


"Jedna z ważniejszych podróży"

 

W czwartek Biały Dom poinformował, że Trump chce w czasie podróży po Azji zaakcentować, iż kontynuowanie przez Pjongjang programu nuklearnego to "ślepy zaułek" i chce wezwać kraje mające na niego wpływ, by naciskały na jego denuklearyzację.

 

- Myślę, że stanie się wiele dobrych rzeczy. Myślę, że jest to jedna z ważniejszych podróży, jakie kiedykolwiek odbył prezydent - powiedział Trump Fox News.

 

PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie