Podejrzany o terroryzm w Belgii aresztowany w Maroku

Świat
Podejrzany o terroryzm w Belgii aresztowany w Maroku
Flickr/Victor

Podejrzany o terroryzm w Belgii Mohamed Saouti, powiązany ze sprawą odnalezienia w jednym z garaży w Brukseli broni i amunicji, które miały być użyte do przeprowadzenia ataku terrorystycznego, został aresztowany w Maroku - podały w piątek belgijskie media.

Saouti był poszukiwany przez belgijską policję po serii przeszukań przeprowadzonych wczesnym latem tego roku w brukselskiej dzielnicy Anderlecht. W jednym z garaży odkryto skład broni i policyjne mundury. Przy okazji tej akcji aresztowano dwóch braci podejrzanych o związek z przygotowywaniem ataku terrorystycznego, ale trzeci z braci - Mohamed Saouti - zdołał uciec. W piątek gazety "La Capitale" i "Het Nieuwsblad" napisały, że został aresztowany w Maroku.

 

Jak podała belgijska telewizja VRT, przy okazji policyjnej akcji z lata tego roku w garażu znaleziono m.in. amunicję, kamizelki kuloodporne, mundury służb ochrony cywilnej oraz świetlne sygnały ostrzegawcze policji. Zdaniem belgijskich mediów, aresztowani planowali atak terrorystyczny, jednak nie mieli sprecyzowanych planów co do miejsca, w którym chcieli go przeprowadzić.

 

Belgia prawdopodobnie zwróci się z wnioskiem o ekstradycję

 

Dziennik "Le Soir" poinformował w piątek, że Belgia prawdopodobnie zwróci się do Maroka z wnioskiem o ekstradycję podejrzanego, jednak sprawa może być skomplikowana, ponieważ ma on tylko marokańskie obywatelstwo.

 

Na początku lipca dwaj bracia, 40-letni Akim Saouti i 37-letni Khalid Saouti, zostali zatrzymani w Anderlechcie. Innego mężczyznę związanego ze sprawą zatrzymano w pobliżu Lille na północy Francji.

 

Rodzina Saouti była wcześniej znana belgijskim śledczym i służbom antyterrorystycznym. Zatrzymane osoby miały być powiązane z działającą w Belgii grupą motocyklistów określających siebie jako "Jeźdźcy Kamikadze". Grupa ta powstała w 2003 roku na przedmieściach Brukseli. Jest podejrzana o próbę przeprowadzenia ataku terrorystycznego w stolicy Belgii pod koniec 2015 roku. W październiku 2016 roku dwóch jej członków zostało skazanych za przynależność do organizacji terrorystycznej: 30-letni Said Saouti na sześć lat więzienia oraz 27-letni Mohamed Karay na trzy lata.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie