Znów śledztwo prokuratury ws. mieszkania Kukiza. "Działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej"

Polska
Znów śledztwo prokuratury ws. mieszkania Kukiza. "Działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej"
Polsat News

Wraca sprawa mieszkania wykupionego przez Pawła Kukiza w 2010 roku na warszawskim Mokotowie z 90-proc. zniżką. Prokuratura rejonowa we wrześniu umorzyła postępowanie. Teraz Prokuratura Okręgowa w Warszawie uznała to za błąd i wszczęła śledztwo - informują dorzeczy.pl i gazeta.pl.

Za 37-metrowe mieszkanie komunalne Kukiz zapłacił ok. 25 tys. zł, czyli 10 proc, jego wartości rynkowej, choć w nim nie mieszkał i ma dom - ujawnił kilka miesięcy temu "Super Express".

 

"To nie była transakcja życia"

 

Polityk tłumaczył, że jego rodzina przez ostatnie 65 lat płaciła czynsz, a jego babcia i mama mieszkały tam od maja 1945 roku. Argumentował też, że od 1982 roku był zameldowany w tym mieszkaniu, a od lat 90. był jego najemcą.

 

"To nie była transakcja życia. To się należało jak psu buda" - oświadczył Paweł Kukiz na Facebooku. 

 

W maju warszawski radny Piotr Guział złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez lidera klubu Kukiz'15. Jak argumentował, Kukiz mógł kupić mieszkanie z bonifikatą tylko pod warunkiem, że mieszkałby w nim razem z żoną. Tymczasem - według Guziała - Kukiz wielokrotnie w wywiadach mówił, że mieszka w domu pod Opolem, w Łosiowie.

 

Prokuratura rejonowa umorzyła

 

Dlatego, przekonywał radny, Kukiz mógł się dopuścić "wyłudzenia poświadczenia nieprawdy poprzez wprowadzenie (...) w błąd co do miejsca zamieszkania (swojej żony - red.), a następnie posługując się uzyskaną w wyniku poświadczenia nieprawdy umową najmu doprowadził, w celu osiągnięcia dla siebie i swojej żony korzyści majątkowej w wysokości 226 tys. zł 299 zł 51 gr".

 

Obecnie mieszkanie wyceniane jest na ok. 350 tys. zł.

 

We wrześniu prokuratura rejonowa umorzyła postępowanie "wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego".

 

"W podstępny sposób poświadczający nieprawdę"

 

Pod koniec października Prokuratura Okręgowa w Warszawie uznała, że postępowanie ws. wykupu należy podjąć na nowo,  bo decyzja o jego umorzeniu była "przedwczesna".

 

 

Śledztwo wszczęte przez Wydział III ds. Przestępczości Gospodarczej dotyczy "doprowadzenia w dniu 14 kwietnia 2010 roku w Warszawie, działając w celu osiągnięcia korzyści  majątkowej, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w kwocie 226.299,54 zł Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, za pomocą wprowadzenia w błąd pracowników Urzędu (...) co do miejsca zamieszkania Pawła Kukiza i Małgorzaty Skarbek-Kukiz, posiadania uprawnień w zakresie wykupu lokalu mieszkalnego położonego w Warszawie przy ul. Dolnej wraz z 90-proc. bonifikatą przy użyciu wyłudzonego w podstępny sposób poświadczającego nieprawdę dokumentu w postaci aneksu z dnia 30 września 2009 r. do umowy najmu lokalu nr (...) zawartej w dniu 31 maja 1993 r.,  (...) działając na szkodę Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy".

 

do rzeczy.pl, gazeta.pl, polsatnews,pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie