KE: Europejski Nakaz Aresztowania byłego szefa rządu Katalonii wyłącznie sprawą hiszpańskich sądów

Świat
KE: Europejski Nakaz Aresztowania byłego szefa rządu Katalonii wyłącznie sprawą hiszpańskich sądów
PAP/EPA/Olivier Hoslet

- Sprawa wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta leży wyłącznie w gestii władz sądowych, których niezależność w pełni respektujemy - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Annika Breidthardt.

Powtórzyła jednocześnie, że takie samo stanowisko KE zajmuje wobec wcześniejszego aresztowania ośmiu zdymisjonowanych członków władz Katalonii przez hiszpański sąd.

 

Odwołała się przy tym do poprzednich oświadczeń Komisji na temat całego kryzysu katalońskiego: - Jest to wewnętrzna sprawa Hiszpanii, regulowana jej prawem konstytucyjnym.

 

Władze sądowe w Madrycie nie potwierdziły informacji

 

Informację o wydaniu przez sąd hiszpański Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) wobec odsuniętego od władzy Puigdemonta podał w czwartek jego belgijski adwokat Paul Bekaert. Według Bekaerta Hiszpania wydała także nakazy aresztowania czterech byłych ministrów katalońskiego rządu, którzy, tak jak Puigdemont, przebywają w Belgii.

  

Prawnik podkreślił, że jego klient pozostanie w Belgii i że zobowiązał się do pełnej współpracy z władzami tego kraju. Gdy wniosek o ekstradycję zostanie przesłany do sądu belgijskiego, będzie on miał 60 dni na zbadanie sprawy.

 

Europejski Nakaz Aresztowania jest uproszczoną forma ekstradycji pomiędzy krajami UE, która obowiązuje od 2004 r. Pozwala na aresztowanie osoby podejrzanej, oskarżonej lub skazanej w jednym kraju i wydanie jej do kraju, w którym zostanie postawiona przed sądem albo poddana karze, którą orzekł wcześniej sąd.

 

Odwołanie od decyzji hiszpańskiego rządu

 

- Jeśli wniosek o ekstradycję zostanie zatwierdzony przez belgijskiego sędziego, pan Puigdemont odwoła się - zapowiedział Bekaert.

 

Według przepisów prawa belgijskiego od europejskiego nakazu aresztowania można się odwoływać m.in. w przypadku, gdy ekstradycja mogłaby naruszyć prawa podstawowe danej osoby. Inną możliwością zatrzymania wykonania nakazu jest wystąpienie o azyl polityczny. W przypadku obywatela kraju UE jest to jednak bardzo mało prawdopodobne. Zgodnie z tzw. protokołem hiszpańskim z Traktatu Amsterdamskiego wszystkie kraje UE uważane są bowiem za kraje praworządne.

 

Dodatkowo ekstradycja, nawet po jej orzeczeniu, może zostać wstrzymana z „ważnych powodów humanitarnych”, czyli w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.

 

Sprawa aresztowań polityków katalońskich w Hiszpanii i ewentualnego wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania wywołuje w Belgii coraz więcej kontrowersji.

 

"Jestem zszokowany"

 

W czwartek szef regionalnego rządu Flandrii, Geert Bourgeois z Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA), powiedział, że jest wstrząśnięty tymi decyzjami.

 

- Aresztowanie demokratycznie wybranych przywódców to stanowczo o jeden most za daleko - oświadczył Bourgeois i wezwał Unię Europejską do podjęcia kroków w tej sprawie.

 

- Jestem zszokowany, że tego rodzaju rzeczy mogą się dziać w dzisiejszej Europie - dodał.

 

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie