Rosyjskie bombowce przeprowadziły naloty na pozycje IS w Syrii

Świat
Rosyjskie bombowce przeprowadziły naloty na pozycje IS w Syrii
WikimediaCommons/Alex Beltyukov/CC BY-SA 3.0
Rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22M3.

Sześć rosyjskich bombowców strategicznych Tu-22M3, które wystartowały z baz w Rosji, zaatakowało w czwartek pozycje bojowników Państwa Islamskiego (IS) we wschodniej Syrii - podało ministerstwo obrony w Moskwie, cytowane przez rosyjskie agencje prasowe.

Wśród celów nalotów znalazły się centra dowodzenia oraz składy broni dżihadystów w pobliżu miasta Abu Kemal - poinformowała agencja RIA Nowosti.

 

Bombowce dalekiego zasięgu wystartowały z lotnisk w Rosji i zanim znalazły się w syryjskiej przestrzeni powietrznej przeleciały nad terytorium Iranu i Iraku - przekazała z kolei agencja TASS. Podczas nalotu były ubezpieczane przez myśliwce Su-30SM z rosyjskiej bazy lotniczej w Hmejmim na zachodzie Syrii.

 

W środę rosyjskie bombowce również przeprowadziły ataki z powietrza na pozycje dżihadystów w pobliżu Abu Kemal w prowincji Dajr az-Zaur. W regionie tym syryjskie siły rządowe walczą z islamistami.

 

Granicząca z Irakiem prowincja Dajr az-Zaur uważana jest za ostatni znaczący bastion samozwańczego kalifatu islamskiego w Syrii.

 

Rosja od września 2015 roku wspomaga z powietrza operacje syryjskich sił rządowych przeciwko IS oraz innym rebeliantom walczącym z reżimem prezydenta Baszara el-Asada; jednak na ogół wykorzystuje do tego bazy w Syrii.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie