Obywatel Turcji próbował wjechać do Polski na wizę dla małego dziecka

Polska
Obywatel Turcji próbował wjechać do Polski na wizę dla małego dziecka
bieszczadzki.strazgraniczna.pl/Zdj. ilustracyjne

19-letni obywatel Turcji usiłował wjechać do Polski na podstawie fałszywej wizy Schengen, wystawionej na 6-letnie dziecko z Arabii Saudyjskiej - poinformowała w czwartek rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor. Do zdarzenia doszło w polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej.

19-letni Turek w czasie kontroli paszportowej okazał paszport z francuską wizą Schengen. W trakcie sprawdzania dokumentów funkcjonariusze ustalili, że wiza jest fałszywa.

 

- W konsekwencji szczegółowych ustaleń okazało się także, że nalepka wizowa była wydana dla kilkuletniego dziecka, obywatela Arabii Saudyjskiej. Dodatkowo - w paszporcie podróżnego ujawniono jeszcze sześć podrobionych stempli francuskiej i austriackiej kontroli granicznej - relacjonowała Pikor.

 

Dodała, że mężczyzna przyznał się do sfałszowania dokumentów, aby wjechać do państw Unii Europejskiej. Przyznał, że liczył na to, że na granicy fałszerstwa nie zostaną odkryte.

 

Dobrowolnie poddał się karze

 

19-latek poddał się dobrowolnie karze jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na dwa lata. Otrzymał także decyzje o odmowie wjazdu do Polski i wrócił na Ukrainę.

 

Pikor podała, że od początku roku w przejściach granicznych na Podkarpaciu ujawniono już siedem przypadków, w których cudzoziemcy posługiwali się fałszywą wizą Schengen, po to aby nielegalnie wjechać na teren Unii Europejskiej.

 

"Najczęściej na granicy spotyka się fałszerstwa w paszportach odcisków stempli kontrolerskich. Od początku roku było ich już 560.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie