"Powązki są największym w Polsce muzeum rzeźby"

Polska
"Powązki są największym w Polsce muzeum rzeźby"
PAP/Tomasz Gzell

Powązki są największym w Polsce muzeum rzeźby - są tam grobowce i mauzolea we wszystkich niemal stylach architektonicznych, wykonane z użyciem wszystkich możliwych materiałów - powiedział PAP historyk i varsavianista Jarosław Zieliński.

- Biorąc pod uwagę, że w zburzonym mieście zostały zniszczone zarówno rzeźbione domy, jak i zbiory muzealne, to właśnie Powązki są największym w Polsce muzeum rzeźby. Rzeźby, którą możemy przeglądać od pierwszych lat dziewiętnastego wieku po czasy współczesne" - opowiadał Jarosław Zieliński.

 

"Olbrzymia neogotycka wieża"

 

Jego zdaniem warto zwrócić uwagę przede wszystkim na olbrzymie grobowce. - Jest ich tu wyjątkowo dużo, na żadnym innym cmentarzu warszawskim i chyba polskim nie ma tylu wspaniałych mauzoleów - powiedział. Jego zdaniem warto zwrócić uwagą na mauzoleum Lilpopów, "które jest prawie cale zbudowane z żeliwa, jest to po prostu olbrzymia neogotycka wieża wyrastająca bezpośrednio z grobowca".

 

Wspomniał również o mauzoleum, które ma kształt świątyni egipskiej. Jego zdaniem na Cmentarzu Powązkowskim "są grobowce i mauzolea we wszystkich niemal stylach architektonicznych, wykonane z użyciem wszystkich możliwych chyba materiałów".

 

"Dzieła najznamienitszych rzeźbiarzy"

 

Varsavianista ocenił, że na Powązkach można oglądać dzieła najznamienitszych polskich rzeźbiarzy. - Często jest tak, że tylko na Powązkach powstały jakiekolwiek ich prace. Są to tacy rzeźbiarze jak Pius Weloński, Andrzej Pruszyński, jak Ludwik Kucharzewski, Jan Woydyga, czy Wacław Szymanowski. Tak więc mamy tu jakby pełną historię sztuki polskiej - podkreślił Jarosław Zieliński.

 

Zdaniem Zielińskiego nie można zapomnieć również o zwykłym rzemiośle artystycznym. - Możemy tu znaleźć piękne okazy kowalszczyzny, witraże i znakomitą kamieniarkę - często zresztą sygnowane. Ludzie z warsztatów przy ulicy Młynarskiej czy Okopowej, którzy tworzyli na Powązkach, chętnie podpisywali swoje dzieła - zauważył.

 

PAP

 

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie