Ponad sto wypadków w ciągu ostatniej doby. Policja apeluje o ostrożność

Polska
Ponad sto wypadków w ciągu ostatniej doby. Policja apeluje o ostrożność
PAP/Darek Delmanowicz

Pięć osób zginęło, 117 zostało rannych w 102 wypadkach drogowych w ciągu ostatniej doby - podał Dawid Marciniak z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji. Policjanci zatrzymali 161 nietrzeźwych kierowców. Policja apeluje o ostrożną jazdę podczas Wszystkich Świetych.

Jak mówił Marciniak, Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu, zwłaszcza w rejonie cmentarzy. Zaapelował, by kierowcy zwracali uwagę na zmienioną organizację ruchu. Dodał, że kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na pieszych. Tych ostatnich namawiał do noszenia po zmroku elementów odblaskowych, nie tylko poza terenem zabudowanym.

 

- Kierowca jadący drogą jest w stanie zauważyć osobę z elementami odblaskowymi z odległości nawet 150 m - tłumaczył.

 

Zaznaczył, że ważne jest także rozsądne poruszanie się pieszych po parkingach w okolicach cmentarzy. - Gorący apel, żebyście państwo zwracali uwagę na to, co się dzieje. Żeby nie wychodzić zza pojazdów, (...) czasem piesi zza pojazdu wychodzą i niestety może dojść do wypadków - mówił.

 

Akcja "Znicz"

 

Policyjna akcja "Znicz 2017" rozpoczęła się w piątek. W ramach akcji na drogach odbywają się wzmożone patrole policji. Łącznie kontrolować kierowców i patrolować okolice cmentarzy ma około 5 tys. policjantów sprawdzając prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, stan techniczny aut, sposób przewożenia dzieci.

 

Równoległe z akcją "Znicz" w tym roku trwa wspólna akcja policjantów i duchownych pod hasłem "Nie zabijaj".

 

W ubiegłym roku w okresie świątecznym 39 osób zginęło, a 441 zostało rannych w 425 wypadkach. Policjanci zatrzymali ponad 1197 pijanych kierowców.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie