"Niedzielny odpoczynek nie może być luksusem dla wybranych". Episkopat zaniepokojony losem ustawy o wolnych niedzielach

Polska
"Niedzielny odpoczynek nie może być luksusem dla wybranych". Episkopat zaniepokojony losem ustawy o wolnych niedzielach
EpiskopatNews/Marek Kuć/CC BY-NC-SA 2.0

W związku z pracami legislacyjnymi nad projektem ustawy ws. ograniczenia handlu w niedziele, biorąc również pod uwagę liczne głosy wiernych, wyrażamy nasz niepokój wobec losu obywatelskiej inicjatywy Związku Zawodowego "Solidarność", która została poparta podpisami ponad 500 tys. obywateli naszego kraju - podkreślili biskupi z prezydium Konferencji Episkopatu w wydanym we wtorek oświadczeniu.

"Niech integralnym elementem przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy niepodległości Polski stanie się prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę" - zaapelowało prezydium.

 

W czwartek 26 października Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

 

- W obecnym kształcie to nie jest już projekt obywatelski; Solidarność nie przyznaje się już do niego - powiedział wówczas szef NSZZ"S" Piotr Duda, domagając się, by zakaz handlu obejmował wszystkie niedziele w miesiącu.

 

"Milczenie z naszej strony byłoby zaniedbaniem"

 

Prezydium Episkopatu przypomniało w oświadczeniu, że wielokrotnie udzielało tej inicjatywie jednomyślnego poparcia, licząc na "przywrócenie całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych".

 

"Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy. Milczenie z naszej strony w tej kwestii byłoby zaniedbaniem naszego pasterskiego obowiązku stania na straży dobra

wspólnego." - podkreślili biskupi.

 

Zaznaczyli że trudno pominąć fakt, iż to właśnie "Solidarność" - jako Związek programowo ukierunkowany na ochronę praw pracowniczych - realizując własną uchwałę programową i zapis o dążeniu do wprowadzenia zasady 5-dniowego tygodnia dla wszystkich pracujących, ma szczególne prawo i obowiązek upominania się o wolne niedziele.

 

"Osoba, której odbiera się wolną niedzielę jest kimś wykorzystywanym"

 

Wolna niedziela - jak zaznaczono - zawiera się w etosie "Solidarności", z którego nie wolno korzystać wybiórczo, zwłaszcza tym, którzy się na nią programowo powoływali i powołują.

 

"Społeczny wymiar uwolnienia niedzieli zawiera w sobie jedną z podstawowych prawd o naturze człowieka, który współistnieje z innymi tworząc z nimi wspólnotę, społeczność, naród. Chodzi również o uwolnienie człowieka, gdyż osoba, której odbiera się wolną niedzielę jest kimś wykorzystywanym. Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu - choć to ich los najbardziej leży nam na sercu"  - zaznaczyli biskupi.

 

W ich opinii wykorzystywani są również i ci, którym - oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii - zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego.

 

"Nie wolno zapominać własnych haseł i postulatów wysuwanych w drodze do osiągnięcia władzy"

 

Według biskupów "nie wolno zapominać własnych haseł i postulatów wysuwanych w drodze do osiągnięcia władzy, w tak ważnej społecznie kwestii. Nie wolno nawet wobec lobbingu środowisk, dla których zysk stanowi większą wartość niż człowiek, czy naród."

 

Niedzielny odpoczynek jest - jak podkreślili - jednym z nierozłącznych elementów sprawiedliwego traktowania wszystkich i nie może być luksusem dla wybranych. Niech zatem nie ginie sprawiedliwość i solidarność pośród nas, przygotowujących się do świętowania setnej rocznicy niepodległej Polski. Niech integralnym elementem tego święta całego narodu stanie się prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę.

 

KAI, polsatnews.pl

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze