Dodatkowy urlop dla niepalących. Japońska firma nagradza za pracę bez przerw

Świat
Dodatkowy urlop dla niepalących. Japońska firma nagradza za pracę bez przerw
Pixabay/ernestoeslava

Niepalący pracownicy japońskiej firmy marketingowej Piala Inc. otrzymają sześć dodatkowych dni płatnego urlopu. Władze przedsiębiorstwa wierzą, że akcja zachęci kadrę pracowniczą do porzucenia szkodliwego nałogu. - Dodatkowe dni urlopu będą skuteczniejsze niż kary lub polecenia służbowe - mówią.

Władze Piala Inc. przekonują, że palenie papierosów nie tylko skraca życie, ale jest też problematyczne dla przedsiębiorstwa. Szczególnie, jeśli ma ono swoją siedzibę na 29. piętrze wieżowca w Tokio.

 

Wyliczono, że każda przerwa na "dymka" zajmuje pracownikowi średnio 15 minut. Zazwyczaj jest ich kilka w ciągu jednego dnia pracy.

 

21,7 proc. dorosłych Japończyków pali papierosy


Innowacyjny pomysł tłumaczy Hirotaka Matsushima, rzecznik prasowy firmy. - Propozycję dodatkowych urlopów otrzymaliśmy do anonimowej skrzynki z sugestiami od pracowników - mówi w rozmowie z "The Guardian".

 

Dyrektor w Piala Inc., Tako Asuka, postanowił podążyć za sugestią i podjął decyzję o sześciu dniach wolnych. Władze firmy mają nadzieję, że akcja ta zachęci pracowników do rezygnacji ze szkodliwego nałogu.

 

- Wierzymy, że dodatkowe dni urlopu będą skuteczniejsze niż kary lub polecenia służbowe - powiedział Asuka.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 21,7 proc. dorosłych Japończyków pali papierosy. Firmy w tym kraju są zobowiązane przez rząd do redukcji szkód spowodowanych przez tzw. bierne palenie.

 

Pomysł całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych

 

W ostatnich miesiącach w całej Japonii rozgorzała dyskusja na temat zmniejszenia liczby osób palących i wprowadzenia surowszych przepisów w tej sprawie.

 

W lipcu prezydent Tokio Yuriko Koike ogłosił plan, by w całej stolicy Japonii wprowadzić zakaz palenia w miejscach publicznych przed igrzyskami olimpijskimi w 2020 roku.

 

telegraph.co.uk

zdr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie